Dopady kurzových rozdílů na účetní závěrku dle českých účetních předpisů a IFRS

Název práce: Dopady kurzových rozdílů na účetní závěrku dle českých účetních předpisů a IFRS
Autor(ka) práce: Kočí, Přemysl
Vedoucí práce: Zelenková, Marie
Oponenti práce: Vašek, Libor
Tato diplomová práce zkoumá dopady kurzových rozdílů na individuální účetní závěrku sestavenou v souladu s českými účetními předpisy a Mezinárodními standardy účetního výkaznictví. Je zde vysvětlena volba měnových kurzů pro přepočty cizoměnových položek, vznik kurzových rozdílů a okamžik účetního zachycení, a také jejich vykazování. Dopady kurzových rozdílů jsou ilustrovány na vzorových příkladech. Závěrečná kapitola je věnována srovnání pravidel českých účetních předpisů a Mezinárodních standardů účetního výkaznictví.
Klíčová slova: měnové kurzy; kurzové rozdíly; Mezinárodní standardy účetního výkaznictví; zákon o účetnictví; cizí měna; IAS 21; účetní závěrka
Název práce: The effects of exchange differences on financial statements compiled in accordance with Czech accounting regulations and IFRS
Autor(ka) práce: Kočí, Přemysl
Vedoucí práce: Zelenková, Marie
Oponenti práce: Vašek, Libor
This diploma thesis examines the effects of exchange differences on individual financial statements compiled in accordance with Czech accounting regulations and International Financial Reporting Standards. It explains the determination of exchange rates for the translation of items denominated in foreign currencies, the origin of exchange differences and the date of recognition, as well as their reporting. The effects of exchange differences are illustrated by examples. The final chapter is devoted to a comparison of the rules of Czech accounting regulations and International Financial Reporting Standards.
Klíčová slova: exchange rates; exchange differences; International Financial Reporting Standards; accounting law; foreign currency; IAS 21; financial statements

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 17. 2. 2020