Analýza penzijního systému Taiwanu v letech 2015-2020

Autor(ka) práce: Schindlerová, Iveta
Vedoucí práce: Pavlíček, Tomáš
Oponenti práce: Brabec, Petr
Tato bakalářská práce se zabývá penzijním systémem Taiwanu. Cílem je systém popsat, zanalyzovat a zhodnotit jeho silné a slabé stránky. Zkoumání probíhá na základě rešerše a analýzy dostupných dat a informací, které vedou k popisu struktury, na které je penzijní systém založen. Ukazuje se, že země trpí rychlým stárnutím populace, to dále vyvíjí tlak na financování a udržitelnost systému. V závěru je vyhodnocení kladů, záporů systému a jeho celkový dopad na obyvatele Taiwanu.
Klíčová slova: Taiwan; solidarita; zásluhovost; náhradový poměr; penzijní systém; pokrytí; stabilita
Název práce: Analysis and development of the Taiwan pension system in 2015-2020
Autor(ka) práce: Schindlerová, Iveta
Vedoucí práce: Pavlíček, Tomáš
Oponenti práce: Brabec, Petr
This bachelor thesis deals with the pension system of Taiwan. The purpose is to describe, analyze and evaluate strengths and weaknesses of the system. The research is carried out on the basis of a search and analysis of available data and information, which lead to a description of the structure on which the pension system is based. The country appears to be suffering from a rapid aging population, which is further putting pressure on funding and the sustainability of the system. Finally, there is an evaluation of the pros and cons of the system and its overall impact on the people of Taiwan.
Klíčová slova: pension system; Taiwan; solidarity; meritoriousness; pension replacement rate; coverage; stability

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky