Název práce: Význam kulturních památek pro rozvoj cestovního ruchu v území s využitím příkladu hradu Svojanov
Autor(ka) práce: Grubhofferová, Růžena
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Šimčík, Adam
Bakalářská práce je zaměřena na roli kulturní památky v rozvoji cestovního ruchu v regionu, ve kterém se nachází. Cílem práce bylo posouzení role hradu Svojanov v rozvoji cestovního ruchu v ORP Polička a zjištění vlivu provedených oprav hradu na jeho návštěvnost. Vyhodnocení probíhalo na základě analýzy statistických dat návštěvnosti hradu a využití hromadných ubytovacích zařízení na území regionu. Analýza ukázala, že provedené opravy mají značný vliv na návštěvnost hradu. Nelze však prokázat přímý vliv hradu Svojanov na využití ubytovacích služeb v regionu. Práce dále představuje dopady pandemie koronaviru na činnost hradu Svojanov a poskytovatelů ubytovacích služeb v regionu.
Klíčová slova: cestovní ruch; region; hrad; kulturní památka
Název práce: The Importance of Historic Sights for the Development of Tourism in a Region Using the Example of Svojanov Castle
Autor(ka) práce: Grubhofferová, Růžena
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Šimčík, Adam
This bachelor thesis is focused on the role of a historic sight in the development of tourism in a region, where the sight is located. The aim of this thesis was to assess the role of Svojanov Castle in the development of tourism in Polička region and to determine the impact of the castle´s renovation on its visit rate. The evaluation was based on an analysis of statistical data on the castle´s visit rate and of statistical data on the use of accommodation services in the region. The analysis showed that the renovation affected the visit rate of the castle significantly. However, the direct influence of the Svojanov Castle on the use of accommodation services in the region, cannot be proved. The thesis also presents the impact of the coronavirus pandemic on the activities of Svojanov Castle and accommodation service providers in the region.
Klíčová slova: tourism; region; castle; historic sight

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa a regionální rozvoj
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií