Název práce: Budoucnost elektronických voleb v České republice v rámci rozvoje elektronizace veřejné správy
Autor(ka) práce: Míková, Karolína
Vedoucí práce: Lechner, Tomáš
Oponenti práce: Vláčil, Jan
Tato diplomová práce se zabývá problematikou e-Governmentu v České republice a možnosti zavedení elektronických voleb. Cílem této práce bylo identifikovat různé ekonomické aspekty zavedení elektronických voleb v České republice v kontextu všech dalších dopadů, které tento způsob volby přináší, a zároveň analyzovat, jak koncept elektronických voleb zapadá do aktuálního procesu elektronizace veřejné správy. V rámci hloubkové analýzy bylo zjištěno, že v České republice existují dostatečné nástroje, které by mohly být v rámci elektronických voleb využity, avšak je třeba rozšířit informace o možnosti využívání těchto nástrojů více mezi občany. Z ekonomického hlediska jsem dospěla k názoru, že zavedení elektronických voleb by bylo zpočátku nákladnější, avšak s postupem času by mohlo dojít k úsporám jak ve výdajích ve veřejném sektoru, tak na straně občanů.
Klíčová slova: elektronické volby; počítačová gramotnost; veřejná správa; e-Government; i-voting
Název práce: The future of electronic voting in the Czech republic within the electronization of public sector
Autor(ka) práce: Míková, Karolína
Vedoucí práce: Lechner, Tomáš
Oponenti práce: Vláčil, Jan
This diploma thesis is focused on e-Government in the Czech Republic and its readiness to implement electronic voting. The aim of this thesis is to identify various economic aspects of implementing electronic voting in the Czech Republic and to analyze how the concept of electronic voting fits into the process of electronization of public sector. The deep research method revealed that the Czech Republic already has all necessary tools in place that can be used for electronic voting but the tools are not used sufficiently yet, and it needs further promotion for citizens to use them more. From the economic perspective, rolling out the electronic voting will be expensive at first but in long term the costs of both public sector and citizens can be exceeded by its benefits.
Klíčová slova: i-voting; computer literacy; public administration; e-Government; electronic voting

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionalistika a veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra práva