Název práce: Komparace dlouhodobého socioekonomického rozvoje vybraných obcí v různých typech suburbanizovaných lokalit v ČR
Autor(ka) práce: Dědová, Michaela
Vedoucí práce: Pělucha, Martin
Oponenti práce: Kouřilová, Jana
Diplomová práce se zabývá identifikací a zhodnocením vývoje socioekonomických ukazatelů ve třech typech venkovských suburbanizovaných lokalit, které jsou vymezeny v závislosti na blízkosti různě velkých měst v České republice. Prvním typem jsou obce, které jsou suburbiem blízkým Praze, druhým typem jsou suburbia blízká krajské metropoli a posledním typem jsou suburbanizované obce blízké městu, které má mezi 15 000 až 20 000 obyvateli. Teoretickou část tvoří především rešeršní analýza problematiky suburbánních obcí a dopadů suburbanizace na suburbia a možností sledování suburbanizačního procesu. V praktické části jsou komparována sekundární data v letech 2009 až 2019 u 5 obcí z každého typu suburbanizovaných obcí, tj. celkově 15 obcí. Dále jsou provedeny rozhovory se 3 představiteli obcí z každého typu, které vedou k lepší identifikaci problémů v obcích. Z celkového shrnutí vyplývá, že ve třech typech suburbanizovaných lokalit nebyl odhalen žádný společný trend pro celý typ suburbií.
Klíčová slova: migrace; suburbanizace; venkov
Název práce: COMPARISON OF LONG-TERM SOCIO-ECONOMIC DEVELOPMENT OF SELECTED MUNICIPALITIES IN DIFFERENT TYPES OF SUBURBANIZED LOCALITIES IN THE CZECH REPUBLIC
Autor(ka) práce: Dědová, Michaela
Vedoucí práce: Pělucha, Martin
Oponenti práce: Kouřilová, Jana
The thesis deals with the identification and evaluation of the development of socio-economic indicators in three types of rural suburbanized localities, which are defined according to the proximity of differently sized cities in the Czech Republic. The first type is the suburbs close to Prague, the second type is the suburbs close to the regional metropolis and the last type is the suburbanized municipalities close to the city with between 15,000 and 20,000 inhabitants. The theoretical part consists mainly of a research analysis of the issue of suburban municipalities and the impact of suburbanization on suburbs and the possibilities of monitoring the suburbanization process. The practical part compares secondary data from 2009 to 2019 for 5 municipalities of each type of suburbanized municipalities, i.e. 15 municipalities in total. In addition, interviews are conducted with 3 municipal leaders from each type, leading to a better identification of the problems in the municipalities. The overall summary shows that no common trend was revealed across the three types of suburbanized localities.
Klíčová slova: migration; suburbanization; rural

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionalistika a veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií