Název práce: Rekonstrukce časových řad počtu zemřelých a stavu populace v Českých zemích před rokem 1920
Autor(ka) práce: Mazouch, Petr
Typ práce: Habilitační práce
Vedoucí práce: -
Oponenti práce: Cipra, Tomáš; Šprocha, Branislav; Velková, Alice
Kompletní časová řada počtu zemřelých a stavu populace existuje v České republice až od roku 1920. Do té doby existují na území Českých zemí pouze nekompletní datové sady. Současné metody umožňují rekonstruovat historické datové řady a nabízí tak možnost hlubšího prozkoumání historických období s využitím současných nástrojů demografické analýzy. Cílem práce je úprava datových sad o počtu zemřelých do podoby, která by umožnila rekonstrukci stavu populace v období 1870–1919 i v letech mimo sčítání lidu, kdy údaje o struktuře populace nejsou k dispozici. Práce obsahuje popis základních datových zdrojů, obecnou metodiku rekonstrukce datových sad, konkrétní modifikace aplikované na data a základní výsledky analýzy realizované na rekonstruovaných datech. Výsledné datové sady počtu zemřelých v členění na elementární soubory (1870–1919), struktura populace po jednotkách věku (1870–1919) a ukazatel intenzity úmrtnosti v kohortním uspořádání (kohorty 1820–1922) jsou publikovány na webu k využití dalšími zájemci.
Klíčová slova: struktura populace; 1. světová válka; počet zemřelých; intenzita úmrtnosti; sčítání lidu
Název práce: Reconstruction of time series of deaths and population in the Czech Lands before year 1920
Autor(ka) práce: Mazouch, Petr
Typ práce: Habilitační práce
Vedoucí práce: -
Oponenti práce: Cipra, Tomáš; Šprocha, Branislav; Velková, Alice
Complete time series of number of deaths and number of population exist in the Czech Republic from the year 1920. Till this time there are just incomplete data sets for the Czech Lands but current methods allow reconstruction of historical time series and offer possibility for deeper research those historcial periods with application of modern demographic analysis. Aim of the project is to adjust data sets of number of deaths to the form which enables reconstruction number of population in the period 1870–1919 also in years between censuses because for those years data about population structure is not available. Project includes description of basic data sources, general methodology of reconstruction of this type of data sets, concrete modification of the methodology applied to specific periods and basic results of analysis which uses newly reconstructed data. Final data sets of the number of deaths splitted to the elementary triangles (1870–1919), structure of the population in one year age intervals (1870–1919) and mortality rates for cohorts (1820–1922) are published on the web for free use.
Klíčová slova: mortality rate; census; population structure; number of deaths; 1. world war

Studijní program / obor: -
Typ studijního programu: Habilitační řízení studijní program
Přidělovaná hodnost: doc.