Název práce: Operacionalizace konstrukce diskontních faktorů v modelu oceňování dlouhodobých aktiv v prostředí České republiky
Autor(ka) práce: Dvořák, Michal
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Maříková, Pavla; Vlachý, Jan
Disertační práce sestává ze čtyř článků, které pojednávají o diskontní míře pro oceňování dlouhodobých aktiv v České republice. První tři z nich se zaměřují na oblast bezrizikové výnosové míry a jsou proto relevantní pro oceňování všech aktiv, která přináší v budoucnu peněžní toky v korunách. Čtvrtý článek nabízí způsob, jak odvodit průměrné realizované zhodnocení za dlouhý časový interval, což je nezbytné pro kalkulaci prémie za riziko akciového trhu, pokud se používá historická výnosnost v modelech typu CAPM. Úvodní kapitola tyto články shrnuje a zasazuje do širšího kontextu. Závěrečná kapitola naznačuje přínosy práce pro oceňovací teorii a praxi.
Klíčová slova: diskontní míra; oceňování; bezriziková míra; dlouhodobá aktiva
Název práce: Operationalization of the discount factor construction in long-term asset valuation models in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Dvořák, Michal
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Maříková, Pavla; Vlachý, Jan
The dissertation consists of four papers that deal with the discount rate for valuation of long-term assets in the Czech Republic. The first three focus on the risk-free rate and are thus relevant for all assets that bring future cash flows in CZK. The fourth paper offers a way to derive average yield realized over a long period of time, which is necessary for the calculation of the historical equity premium in CAPM-type models. The introductory chapter summarises the papers and puts them into a wider context. The final chapter highlights the benefits of the dissertation for valuation theory and practice.
Klíčová slova: valuation; discount rate; risk-free rate; long-term assets

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.