Architektura a implementace BI řešeni nad databází SAP HANA

Název práce: Architektúra a implementácia BI riešenia nad databázou SAP HANA
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto práce je analýza funkcií a možností nového Business Intelligence (BI) systému a prezentácia autorkiných skúseností s týmto relatívne novým konceptom. Čitateľ sa dozvie prečo je potrebné vymeniť starý BI systém za nový, aké sú hlavné rozdiely medzi týmito dvoma systémami a aké benefity to prináša pre vývojárov a tiež pre koncových užívateľov. Táto diplomová práca je rozdelená na dve logické časti. Prvá časť sa zaoberá všeobecnou definíciou BI, architektúry a Self Service BI. Do väčšieho detailu je popísaný produkt SAP Business Warehouse, ktorý tvorí podstatnú časť starého aj nového BI riešenia. Tiež sú tu predstavené dva najznámejšie reportingové nástroje od firmy SAP. Táto prvá časť práce je zakončená popisom celkového fungovania starého BI riešenia – od spracovania zdrojových dát až po ich využitie v konečnom reporte. Druhá časť práce sa sústredí len na nové BI riešenie. Jeho hlavnou časťou a najväčším rozdielom oproti starému BI riešeniu je využitie databáze SAP HANA a jej napojenie na SAP BW, to všetko bez obmedzení v už existujúcich reportoch bežiacich na starom riešení. Vďaka výkonnej databáze sa otvárajú ďalšie možnosti spracovania dát – práca postupne prechádza jednotlivými úrovňami architektúry a popisuje, čo a kde sa s dátami deje. Sú tu tiež predstavené nové nástroje pre dátové modelovanie a rôzne vizualizácie dát. Popisy nástrojov obsahujú aj autorkine názory prameniace z reálnych skúseností. Hlavný prínos práce spočíva vo vytvorení odbornej dokumentácie nového BI systému, ktorá spája technické poznatky a praktické skúsenosti autorky.
Klíčová slova: Business Intelligence; SAP BW; SAP HANA; Self Service BI; spracovanie dát; vizualizácia
Název práce: Architecture and implementation of BI solution over SAP HANA database
Jazyk práce: Slovensky
This thesis aims to analyse the functions and capabilities of the new Business Intelligence (BI) system and to present the author’s experience with this budding concept. The reader will learn why it is necessary to replace the old BI system with a new one, what the main differences are between these two systems, and what benefits it brings for both developers and end users. The first part of this diploma thesis deals with the general definition of BI, including its architecture and self-service capabilities. The SAP Business Warehouse product, which forms a substantial part of both the old and new BI solution, is described in detail. Two famous reporting tools developed by SAP are also presented. The first part ends with a description of the overall process in the old BI system – from the processing of source data to its use in the final report. The second part of this thesis focuses on the new BI solution. The key differentiator of this new solution is the use of the SAP HANA database and its connection to SAP BW without any restrictions in the already existing reports running on the old system. The utilization of a high-performance database paves the way for other data processing possibilities. This section delves into what happens throughout the different architecture levels. Aided by the author’s experience, this thesis also presents a description of the new tools for data modelling and various data visualizations. This diploma thesis creates a professional documentation of a new BI system consisting of both the technical knowledge and practical experience of the author.
Klíčová slova: Business Intelligence; SAP BW; SAP HANA; Self Service BI; data processing; visualization
Název práce: Architektura a implementace BI řešeni nad databází SAP HANA
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této práce je analýza funkcí a možností nového Business Intelligence (BI) systému a prezentace autorčiných zkušeností s tímto relativně novým konceptem. Čtenář se dozví, proč je třeba vyměnit starý BI systém za nový, jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma systémy a jaké benefity tento systém přináší pro vývojáře a také pro koncové uživatele. Tato diplomová práce je rozdělena na dvě logické části. První část se zabývá obecnou definicí BI, architektury a Self Service BI. Do většího detailu je popsán produkt SAP Business Warehouse, který tvoří podstatnou část starého i nového BI řešení. Také jsou zde představeny dva nejznámější reportingové nástroje od firmy SAP. Tato první část práce je zakončena popisem celkového fungování starého BI řešení, od zpracování zdrojových dat až po jejich využití v konečném reportu. Druhá část práce se soustřeďuje pouze na nové BI řešení. Jeho hlavní částí a největším rozdílem oproti starému BI řešení je využití databází SAP HANA a její napojení na SAP BW, to vše bez omezení v již existujících reportech běžících na starém řešení. Díky výkonné databázi se otevírají další možnosti zpracování dat; práce postupně prochází jednotlivými úrovněmi architektury a popisuje, co a kde se s daty děje. Jsou zde také představeny nové nástroje pro datové modelování a různé vizualizace dat. Popisy nástrojů obsahují i autorčiny názory pramenící z reálných zkušeností. Hlavní přínos práce spočívá ve vytvoření odborné dokumentace nového BI systému, která spojuje technické znalosti a praktické zkušenosti autorky.
Klíčová slova: Business Intelligence; SAP BW; zpracování dát; SAP HANA; Self Service BI; vizualizace

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií