Výnosová křivka dluhopisů jako indikátor recese či růstu HDP – analýza na datech USA a ČR v letech 2000-2024
Autor(ka) práce:
Března, Vojtěch
Typ práce:
Bakalářská práce
Vedoucí práce:
Rotschedl, Jiří
Oponenti práce:
Kadeřábková, Božena
Jazyk práce:
Česky
Abstrakt:
Tato bakalářská práce zkoumá prediktivní schopnost výnosového rozdílu mezi dlouhodobými a krátkodobými dluhopisy na růst reálného HDP a nadcházející recesi na datech z USA a ČR v období 2000–2024. Prediktabilita reálného HDP je analyzována metodou OLS. Pro vztah s nadcházející recesí je použita metoda probit modelu, kde závislou proměnnou je NBER/OECD based indikátor recese. Obě části využívají data výnosového rozdílu 10letých a 3měsíčních státních dluhopisů. Výsledky ukazují, že výnosový spread měl významnou prediktivní sílu pro růst HDP v obou zemích v období 2000–2020 s předstihem několika čtvrtletí. Tento vztah však během tohoto období procházel zásadními změnami. Pro období 2020–2024 se tento vztah nepodařilo odhadnout z důvodu nedostatku dat. V důsledku nestacionarity výnosového rozdílu byl zjištěn spíše vztah změn výnosového spreadu a budoucí recese. Výstupem je, že jako indikátor recese mají změny ve výnosovém spreadu zpožděnou (following) povahu a nejsou tak pro předpověď recese vhodné. Především kvůli prvním zmíněným výsledkům je práce cenným rozšířením dosavadní literatury o aktuálnější data pro USA a velice ojedinělá analýza obou zmíněných vztahů pro ČR. Závěry dále naznačují potřebu dalšího rozšíření analýzy, aby bylo možné tyto vztahy zkoumat bez omezení vyplývajících z vlastností dat.
Klíčová slova:
Výnosová křivka dluhopisů; Růst HDP; Recese; Výnosový rozdíl; Makroekonomické indikátory
Název práce:
The Yield Curve of Bonds as an Indicator of Recession or GDP Growth – Analysis Based on Data from the USA and the Czech Republic in 2000–2024
Autor(ka) práce:
Března, Vojtěch
Typ práce:
Bachelor thesis
Vedoucí práce:
Rotschedl, Jiří
Oponenti práce:
Kadeřábková, Božena
Jazyk práce:
Česky
Abstrakt:
This bachelor thesis examines the predictive power of the yield spread between long-term and short-term bonds on real GDP growth and upcoming recessions in the USA and the Czech Republic during the period 2000–2024. The predictability of real GDP is analyzed using the OLS method. For the relationship with upcoming recessions, the probit model is employed, where the dependent variable is the NBER/OECD-based recession indicator. Both sections utilize data on the yield spread between 10-year and 3-month government bonds.The results show that the yield spread had significant predictive strength for GDP growth in both countries from 2000 to 2020, with a lead time of several quarters. However, this relationship underwent substantial changes throughout the period. For 2020–2024, the relationship could not be estimated due to insufficient data. Due to the non-stationarity of the yield spread, the analysis identified a relationship between changes in the yield spread and future recessions rather than a direct link. The findings suggest that changes in the yield spread have a lagging (following) nature as a recession indicator, rendering them unsuitable for recession forecasting. Despite this limitation, the study extends the existing literature with more up-to-date data for the USA and provides a rare analysis of both relationships for the Czech Republic. The conclusions also highlight the need for further analysis to explore these relationships without the constraints imposed by data characteristics.
Klíčová slova:
Macroeconomic indicators; GDP growth; Yield curve; Recession; Yield spread