Challenges for the Implementation of the China–Pakistan Economic Corridor (CPEC): Economic, Political, and Security Aspects
Autor(ka) práce:
Havlíčková, Klára
Typ práce:
Bachelor thesis
Vedoucí práce:
Garlick, Jeremy Alan
Oponenti práce:
Weinfurter, Jaroslav
Jazyk práce:
English
Abstrakt:
This thesis examines the challenges that pose a challenge to the implementation and long-term sustainability of the China-Pakistan Economic Corridor (CPEC) project, which is part of China's Belt and Road Initiative. CPEC aims to improve infrastructure, trade and transport links between China and Pakistan, encourage economic development and provide China with access to the Arabian Sea. Despite its potential, the project faces challenges that the thesis divides into three factors: economic, political and security. The economic section focuses on the cost of the projects, delays in their implementation and trade between Pakistan and China. The political part examines political instability and corruption. The last security part focuses on the increasing number of terrorist attacks, especially in the province of Balochistan. The thesis also mentions regional instability, particularly in Afghanistan. The findings show that while CPEC represents a development opportunity for Pakistan, its success is challenged by economic, political and security factors. Therefore, addressing these problems will be crucial to the successful implementation of CPEC and its long-term sustainability.
Klíčová slova:
Political instability; Security threats; China's Belt and Road Initiative; China–Pakistan Economic Corridor (CPEC)
Název práce:
Výzvy pro realizaci čínsko-pákistánského hospodářského koridoru (CPEC): Hospodářské, politické a bezpečnostní aspekty
Autor(ka) práce:
Havlíčková, Klára
Typ práce:
Bakalářská práce
Vedoucí práce:
Garlick, Jeremy Alan
Oponenti práce:
Weinfurter, Jaroslav
Jazyk práce:
English
Abstrakt:
Tato bakalářská práce se zabývá výzvami, které ohrožují realizaci a dlouhodobou udržitelnost projektu Čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC), který je součástí Nové Hedvábné stezky. Cílem CPEC je zlepšit infrastrukturu, obchodní a dopravní propojení mezi Čínou a Pákistánem, podpořit ekonomický rozvoj a zajistit Číně přístup k Arabskému moři. Navzdory svému potenciálu projekt čelí výzvám, které tato bakalářská práce dělí do tří faktorů: ekonomických, politických a bezpečnostních. Ekonomická část se zaměřuje na náklady projektů, zpoždění jejich realizace a obchod mezi Pákistánem a Čínou. Politická část se zaměřuje na politickou nestabilitu a korupci. Poslední část se soustředí zejména na rostoucí počet teroristických útoků, především v provincii Balúčistán. Práce také zmiňuje regionální nestabilitu, zejména v Afghánistánu. Výsledky práce ukazují, že přestože CPEC představuje rozvojovou příležitost pro Pákistán, jeho úspěch může být zkomplikován ekonomickými, politickými a bezpečnostními faktory. Proto bude řešení těchto problémů klíčové pro úspěšnou realizaci CPEC a jeho dlouhodobou udržitelnost.
Klíčová slova:
Čínsko-pákistánský hospodářský koridor (CPEC); Politická nestabilita; Bezpečnostní hrozby; Nová Hedvábná stezka