Competition policy of the European Union and climate and energy package

Thesis title: Soutěžní politika EU a tzv. klimaticko-energetický balíček
Author: Vondrušková, Barbora
Thesis type: Disertační práce
Supervisor: Němcová, Ingeborg
Opponents: Vošta, Milan; Knápek, Jaroslav; Zámyslický, Pavel
Thesis language: Česky
Abstract:
Zaměření disertační práce je založeno na předchozím výzkumu relativně nové oblasti environmentální governance, kterou představuje politika ochrany klimatu. Provádění politiky ochrany klimatu v Evropě je pak podrobeno diskusi ohledně souladu této politiky s jedním ze základních cílů evropské integrace. Tímto cílem je budování vnitřního trhu, jakož i zajištění spravedlivé hospodářské soutěže na tomto trhu. Interakce těchto dvou oblastí je hlavním výzkumným cílem této práce. Vzhledem ke komplexnosti tématu je práce tématicky definována úžeji. Na jedné straně je v práci analyzována evropská politika ochrany klimatu a její hlavní nástroj pro regulaci emisí uhlíku v evropské ekonomice - Evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS). Na druhé straně se práce věnuje popisu evropské soutěžní politiky. Autorka v práci analyzuje základní opatření realizované v rámci těchto politik s cílem prokázat, zda obě politiky jsou ve vzájemném souladu a zda takto fungují v reálných podmínkách. Na základě dosažených výsledků činí autorka následující závěry: systém EU ETS , pro který se Evropská unie rozhodla, se ukázal jako nákladově efektivní volba redukce emisí. A to i přes určitá slabá místa, které obsahuje. Současně lze dojít k závěru, že metoda alokace je hlavním kritériem, které určuje efektivitu tohoto opatření v oblasti ochrany klimatu v Evropě, a současně je rozhodujícím kritériem pro soulad této politiky s politikou hospodářské soutěže. Z tohoto závěru následně vyplynulo, že existují poměrně přesvědčivé důkazy, že zvolená metoda alokace --grandfathering -- nebyla vždy v souladu se stávajícími pravidly pro poskytování státní podpory v oblasti ochrany životního prostředí. V neposlední řadě lze konstatovat, že možnost použití výjimky dle článku 10c směrnice 2003/87/ES se jeví, na základě dosavadní informací, plně v souladu s pravidly pro poskytování státní podpory platnými v Evropské unii. Nicméně další výzkum v této oblasti může být v budoucnosti velmi užitečný.
Keywords: politika ochrany klimatu; soutěžní politika; klimaticko-energetický balíček; kointegrační vektorový model
Thesis title: Competition policy of the European Union and climate and energy package
Author: Vondrušková, Barbora
Thesis type: Dissertation thesis
Supervisor: Němcová, Ingeborg
Opponents: Vošta, Milan; Knápek, Jaroslav; Zámyslický, Pavel
Thesis language: Česky
Abstract:
The focus of the dissertation is based on the previous research of a relatively new field of environmental governance posed by climate change policy. The implementation of the climate change policy in Europe is then a subject to the discussion over the consistency of that policy with one of the fundamental goals of European integration. That goal is building an internal market as well as ensuring fair competition in such a market. The interaction of these two areas is a key objective of this research work. Given the complexity of the topic, the dissertation, for sake of clarity, is defined more narrowly. On one hand, the thesis provides with an analysis of European climate policy and its main instruments for regulating carbon emissions in the European economy - the European Union emission trading system (EU ETS). On the other hand, the thesis also provides with a description of the European competition policy. The reason is, as mentioned above, that the competition policy is a fundamental policy that guarantees the consistency of the implementation of environmental policies with the building of the internal market. The author analysed in the thesis basic measures implemented within the framework of those with the aim to prove out whether both policies are in mutual accord and whether they do function under the real terms. Based on the results achieved, the author can make following conclusions: The EU ETS mechanism decided for the European Union proved out to be a cost-efficient choice of emission reduction, despite of some temporary weakness that it has. Also, it can be concluded, that the allocation method is the ultimate criterion that determines both the efficiency of the climate action in Europe as well as its compliance with the competition policy. Stemming from that conclusion, there has been some strong evidence given that grandfathering has not been always in line with the state aid rules existing now in the environment protection. Last but not least, the optional use of the Article 10c of the Directive 2003/87/EC seems to be, from what one can say now, fully in line with the state aid rules valid in the European Union. However, further research in this field might be of very use in the future.
Keywords: cointegrated vector autoregression model; climate and energy package; EU competition policy ; EU climate change policy

Information about study

Study programme: Mezinárodní ekonomické vztahy/Evropská studia
Type of study programme: Doktorský studijní program
Assigned degree: Ph.D.
Institutions assigning academic degree: Vysoká škola ekonomická v Praze
Faculty: Faculty of International Relations
Department: Department of International Economic Relations

Information on submission and defense

Date of assignment: 30. 9. 2005
Date of submission: 1. 4. 2012
Date of defense: 17. 9. 2012
Identifier in the InSIS system: https://insis.vse.cz/zp/14439/podrobnosti

Files for download

    Last update: