Power Relations in Southern Africa

Thesis title: Mocenské poměry v jihoafrickém regionu
Author: Hladký, Dmitrij
Thesis type: Bakalářská práce
Supervisor: Kochan, Jan
Opponents: Havlová, Radka
Thesis language: Česky
Abstract:
Primárním úsilím každého státu je maximalizace moci. Každý region obsahuje několik států, jež se díky svému primárnímu cíli navzájem ovlivňují. Tento efekt pak hraje důležitou roli jak v procesech regionální integrace, tak i při procesech rozhodování a utváření vztahů na meziregionální úrovni. Práce se zaměřuje na zkoumání mocenských poměrů v regionu jižní Afriky, kde obzvláště na počátku nového tisíciletí dochází k významným vzájemným mezistátním ekonomickým a politickým vlivům. Matematicko analytickými metodami je zjišťován index moci jednotlivých států v regionu a také míra vlivu jednotlivých faktorů na utváření moci těchto států v historickém a geografickém kontextu. Posléze se podle výstupu z kalkulací zhodnocují mocenské poměry v regionu. Závěrem autor diskutuje o maximalizaci moci jakožto primárním cíli a jeho významu v budoucnosti.
Keywords: indikátory moci; index moci státu; mocenská hierarchie; regionální velmoc; moc státu; faktory moci
Thesis title: Power Relations in Southern Africa
Author: Hladký, Dmitrij
Thesis type: Bachelor thesis
Supervisor: Kochan, Jan
Opponents: Havlová, Radka
Thesis language: Česky
Abstract:
The power maximization is the primary effort of each state. Each region comprises a few states which influence each other thanks to their primary goal. Thus, this effect plays an important role in the processes of regional integration, as well as in decision-making and building relationships at the interregional level. The thesis focuses on the analysis of the power relations in Southern Africa, where especially at the beginning of the new millennium remarkable mutual international economic and political influences occur. Through mathematical and statistical methods, the particular states' power index is calculated, as well as the extent of the influence of particular factors on the national power in the historical and geographical context. Subsequently, due to the mathematical output the power relations in the region are being evaluated. Finally, the author discusses the power maximization as the primary goal and its importance in the future.
Keywords: power indicators; state power index; power hierarchy; regional power; national power; state power; power factors

Information about study

Study programme: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Type of study programme: Bakalářský studijní program
Assigned degree: Bc.
Institutions assigning academic degree: Vysoká škola ekonomická v Praze
Faculty: Faculty of International Relations
Department: Department of International and Diplomatic Studies

Information on submission and defense

Date of assignment: 14. 4. 2014
Date of submission: 15. 5. 2015
Date of defense: 4. 6. 2015
Identifier in the InSIS system: https://insis.vse.cz/zp/47596/podrobnosti

Files for download

    Last update: