Timber wood house in passive standard - solution to carbon dioxide emission problem in housing sector?

Thesis title: Dřevostavba v pasivním standardu – řešení snižování emisí CO2 v bytovém sektoru?
Author: Mindoš, Marián
Thesis type: Diplomová práce
Supervisor: Šíma, Josef
Opponents: Dvořák, Antonín
Thesis language: Česky
Abstract:
Bytový sektor v Evropské unii zpracovává 40 % vyrobených energií a je tak zodpovědný za značné množství CO2 emitovaného v průběhu výroby energie. Pasivní domy, které potřebují na svůj provoz minimální množství energie, byly Evropským parlamentem zhodnoceny jako nejlepší nástroj snižování emisí oxidu uhličitého v bytovém sektoru. Pro dosažení cíle snížení lidského vlivu na změny klimatu musí od roku 2019 všechny novostavby v unii splňovat ještě přísnější standard než je pasivní, a to nulový. Pasivních domů je však na území Evropské unie zatím velice málo a nulových ještě méně. Investiční náklady na pořízení pasivního domu jsou vyšší než u klasického domu. Z tohoto důvodu je poptávka po pasivních domech uměle udržována pomocí státních dotací. Odhaduje se, že transformace stavebního trhu směrem k nové výstavbě pouze v pasivním standardu bude stát Evropskou unii ročně 50 - 120 bilionů eur nad rámec klasické výstavby. Cílem práce je vysvětlit a zhodnotit jaké faktory vedly k vývoji této technologie v sektoru bydlení; zanalyzovat environmentální, ekonomické přínosy a rizika pasivních domů a zjistit, zda dřevostavby v pasivním standardu nejsou lepším řešením na poli boje proti změnám klimatu.
Keywords: státní zásahy; pasivní domy; dřevostavby; životní prostředí; emise CO2; dotace
Thesis title: Timber wood house in passive standard - solution to carbon dioxide emission problem in housing sector?
Author: Mindoš, Marián
Thesis type: Diploma thesis
Supervisor: Šíma, Josef
Opponents: Dvořák, Antonín
Thesis language: Česky
Abstract:
Housing sector in European union consumes around 40% of primary energy and is responsible for huge amount of carbon dioxide emitted in process of producing energy. Passive houses as a new technology of housing does not need much energy during it 's functioning and hence European parliament decided for this technology as most suitable device to reduce carbon dioxide emissions in housing sector. In order to achieve this objective of reducing human influence on climate change, all new buildings to be build in member states after 2019 has to be in net-zero energy standard. Nevertheless there are not many passive houses in Europe and even less net-zero energy houses can be found there. Investment costs of passive houses are higher than investment costs of classical house. That is the reason why the demand for passive houses is artificially upkeeped thanks to government's subsidies. Transformation of construction market towards new building just in passive standard is estimated to cost European union yearly around 50 - 120 billion euro. Therefore the aim of thesis is to explain and evaluate factors which led to evolution of this passive house technology in housing sector; to analyze environmental, economical gains and losses of passive houses and to find out if timber wood house buildings in passive standard are better solution to climate change problem.
Keywords: environment; carbon dioxide emissiions; government´s interventions; passive houses; timber wood houses; subsidies

Information about study

Study programme: Hospodářská politika a správa/Ekonomika a správa životního prostředí
Type of study programme: Magisterský studijní program
Assigned degree: Ing.
Institutions assigning academic degree: Vysoká škola ekonomická v Praze
Faculty: Faculty of Economics
Department: Department of Institutional Economics

Information on submission and defense

Date of assignment: 23. 6. 2009
Date of submission: 23. 12. 2009
Date of defense: 2. 2. 2010
Identifier in the InSIS system: https://insis.vse.cz/zp/21085/podrobnosti

Files for download

    Last update: