Freedom of journalists in the European human rights framework: the case of Turkey

Thesis title: Svoboda novinářů v evropském lidskoprávním prostoru: případ Turecka
Author: Jeřábková, Klára
Thesis type: Bakalářská práce
Supervisor: Trávníčková, Zuzana
Opponents: Zemanová, Štěpánka
Thesis language: Česky
Abstract:
Svobodná a nezávislá média a volný přístup veřejnosti k informacím jsou naprosto zásadní pro správné fungování demokracie. V Evropě právo na svobodu projevu zaručuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv, která je zavazující pro všechny členské státy Rady Evropy (RE). Novináři v Evropě i ve světě se i přesto potýkají s problémy, jež jim brání ve svobodném výkonu své profese. Patří mezi ně násilí a slovní napadání, věznění a trestní stíhání, vraždění novinářů, žaloby proti novinářům a v neposlední řadě cenzura a autocenzura. V rámci Evropy se k problematickým státům v tomto ohledu jednoznačně řadí Turecko, kde historicky nikdy nebyly ideální podmínky pro žurnalistiku, ale situace se rapidně zhoršila v průběhu vlády Strany spravedlnosti a rozvoje a prezidenta Erdogana. Cílem práce bylo zhodnotit, jakým způsobem Rada Evropy reaguje na špatnou lidskoprávní situaci ohledně svobody médií v Turecku. Vybrala jsem pro tento účel dvě zásadní události v období od roku 2014, které přispěly ke zhoršení svobody tisku v zemi. První událostí jsou parlamentní volby v červnu 2015, kde slavila nevídaný úspěch pro-kurdská opoziční strana HDP, což vyvolalo rozsáhlé vládní restrikce v různých sektorech společnosti, včetně médií. Druhou událostí je potom pokus o státní převrat z července 2016. Vláda ho využila k vyhlášení výjimečného stavu a následně rozsáhlému zavírání médií, jež byla spojována s údajnými organizátory puče, a k zatýkání novinářů. Ukázalo se, že orgány RE jsou relativně aktivní v monitorování lidskoprávní situace ve členských zemích, jakož i ve vydávání doporučení a výzev ke zlepšení lidských práv. Tato skutečnost byla zřejmá především na reakcích RE na omezování svobody novinářů v Turecku během výjimečného stavu mezi lety 2016–2018. Navzdory opakovaným výzvám ze strany RE se však míra svobody tisku v Turecku nadále zhoršuje, jak ukazuje Index svobody tisku organizace Reportéři bez hranic.
Keywords: Index svobody tisku; Výjimečný stav; Svoboda novinářů; Právo na svobodu projevu; Rada Evropy (RE)
Thesis title: Freedom of journalists in the European human rights framework: the case of Turkey
Author: Jeřábková, Klára
Thesis type: Bachelor thesis
Supervisor: Trávníčková, Zuzana
Opponents: Zemanová, Štěpánka
Thesis language: Česky
Abstract:
A free and independent media and free public access to information are essential for the proper functioning of democracy. In Europe, the right to freedom of expression is guaranteed by the European Convention on Human Rights, which is binding on all member states of the Council of Europe (CoE). Despite this, journalists in Europe and around the world face problems that prevent them from exercising their profession freely. These include violence and verbal abuse, imprisonment and prosecution, the killing of journalists, lawsuits against journalists and, last but not least, censorship and self-censorship. Within Europe, one of the problematic countries in this respect is undoubtedly Turkey, where, historically, there have never been ideal conditions for journalism, but the situation has deteriorated rapidly under the rule of the Justice and Development Party and President Erdogan. The aim of this paper was to assess how the Council of Europe is responding to the poor human rights situation regarding media freedom in Turkey. For this purpose, I selected two key events in the period since 2014 that have contributed to the deterioration of press freedom in the country. The first event is the parliamentary elections in June 2015, where the pro-Kurdish opposition party HDP celebrated an unprecedented success, triggering extensive government restrictions in various sectors of society, including the media. The second event is then the coup attempt of July 2016. The government used it to declare a state of emergency, followed by widespread closures of media outlets linked to the alleged coup organisers and arrests of journalists. CoE bodies have proven to be relatively active in monitoring the human rights situation in member states, as well as making recommendations and calls for improvements in human rights. This was particularly evident in the CoE's responses to restrictions on journalists' freedom in Turkey during the state of emergency between 2016-2018. However, despite repeated calls from the CoE, press freedom levels in Turkey continue to deteriorate, as shown by Reporters Without Borders' Press Freedom Index.
Keywords: Freedom of journalists; Council of Europe (CoE); Right to freedom of expression; State of emergency; Press Freedom Index

Information about study

Study programme: Mezinárodní studia a diplomacie
Type of study programme: Bakalářský studijní program
Assigned degree: Bc.
Institutions assigning academic degree: Vysoká škola ekonomická v Praze
Faculty: Faculty of International Relations
Department: Department of International and Diplomatic Studies

Information on submission and defense

Date of assignment: 18. 9. 2023
Date of submission: 6. 12. 2024
Date of defense: 22. 1. 2025
Identifier in the InSIS system: https://insis.vse.cz/zp/85408/podrobnosti

Files for download

    Last update: