Základní nástroje vytváření webových aplikací

Název práce: Základní nástroje vytváření webových aplikací
Autor(ka) práce: Ševčík, Petr
Vedoucí práce: Pinkas, Otakar
Oponenti práce: Chudán, David
Bakalářská práce se věnuje problematice vytváření webových aplikací s využitím XML souborů pro ukládání dat. Hlavním cílem práce je demonstrovat využití jazyka XML u těchto aplikací a seznámit čtenáře s dalšími jazyky důležitými pro vývoj těchto aplikací. Tato práce se snaží o komplexní pohled na problematiku, a protože úspěch aplikace značnou měrou závisí i na tom, zda je nalezitelná pro své potenciální uživatele v prostředí webu, je zde popisováno, jak probíhá indexování webových stránek vyhledávači. Bakalářská práce je rozdělena na dvě základní části: teoretickou a praktickou část. První kapitola popisuje jazyk HTML s důrazem na jeho vlastnosti umožňující spolupráci s webovou aplikací. Druhá kapitola se věnuje značkovacímu jazyku XML a třetí pak standardu metadat Dublin Core, který bývá používán u rozsáhlejších aplikací pro usnadnění vyhledávání elektronických zdrojů. Čtvrtá kapitola popisuje indexování webových stránek vyhledávači a navazující pátá kapitola čtenáře seznamuje s pokročilým vyhledáváním pomocí vyhledávače Google, pomocí něhož si lze ověřit úspěšnost případné optimalizace stránky pro vyhledávače a nalezitelnost webové stránky. Šestá kapitola se již týká praktické části práce a popisuje vytvořenou webovou aplikaci naprogramovanou v jazyce PHP a využívající jazyk XML pro ukládání dat. Jsou zde porovnány způsoby práce s XML souborem v jazyce PHP pomocí rozhraní DOM a SimpleXML a je zde uvedeno i několik vlastních návodů na implementaci důležitých funkcí pro vytvářenou aplikaci.
Klíčová slova: základy HTML; Dublin Core; PHP; indexování; XML; webové aplikace; Google
Název práce: Essential tools for developing web applications
Autor(ka) práce: Ševčík, Petr
Vedoucí práce: Pinkas, Otakar
Oponenti práce: Chudán, David
This bachelor thesis is devoted to problems of creating web applications using XML files for data storing. The main mission of thesis is to demonstrate XML language usage in these applications and to introduce a reader with another important languages for development of these applications. This thesis is trying to offer a complex view of this problem. Because success of application largely relies on the fact how easily the applacation can be found by potential users of the web, the thesis describes how can be web sites indexed by search engines. There are two main parts of this bachelor thesis: teoretical and practical. The first chapter describes HTML language with accent on his features that can be used for cooperation with web applications. The second chapter is devoted to XML markup language. Third chapter is about Dublin Core metadata standard which can be used with web applications to ease searching of electronical sources. The fourth chapter describes indexing of web pages by search engines and the following fifth chapter describes advanced searching with search engine Google, that can be used for detection if search engine optimization was successfull and if web page is findable. The sixth chapter dedicated to practical part of this thesis. This part describes developed web application programmed in PHP language. This application works with XML file via DOM and SimpleXML interfaces. Interfaces are compared to each other. This chapter also offer some guides describing how to implement some usefull functions in web application.
Klíčová slova: Google; indexing; PHP; HTML; Dublin Core; XML; web applications

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačního a znalostního inženýrství