Obchodně-ekonomické srovnání tradičních a alternativních paliv

Název práce: Obchodně-ekonomické srovnání tradičních a alternativních paliv
Autor(ka) práce: Dvořáková, Monika
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Sedláček, Jiří
Oponenti práce: Kočan, Jakub
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Nepříznivé predikce o zásobách ropy spolu s nestabilitou na Středním východě podněcují vývoj alternativních paliv, která by umožnila snížit závislost světových ekonomik na ropě. Na ropě a ropných derivátech je závislá hlavně automobilová doprava, která se i velkým procentem podílí na emisích skleníkových plynů. Je proto nutné zaměřit se na cílené snižování spotřeby paliv vozů určených k osobní přepravě. Možností jak tohoto docílit je například přestavba stávajícího vozu na spalování biopaliv, koupě vozu s hybridním nebo elektrickým pohonem a již brzy snad také automobil poháněný vodíkem. Překážkou pro větší rozšíření těchto paliv a pohonů spočívá v mnohdy vysoké pořizovací ceně nebo vyšších provozních nákladech. Jejich ekonomická nevýhodnost se ale postupně snižuje a do budoucna lze očekávat nárůst počtu alternativních vozů na silnicích.
Klíčová slova: vodíkový pohon; bioethanol; elektrický pohon; bionafta; alternativní paliva; biopaliva; hybridní pohon
Název práce: Commercial and economic comparison of traditional and alternative fuels
Autor(ka) práce: Dvořáková, Monika
Typ práce: Bachelor thesis
Vedoucí práce: Sedláček, Jiří
Oponenti práce: Kočan, Jakub
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Negative predictions about oil stocks combined with the instability in the Middle East encourage development of alternative fuels, which would reduce dependence of the world's economies on oil. The oil and petroleum derivatives are the main dependencies for vehicular traffic, which contributes to the greenhouse gas emissions by a large part. It is therefore necessary to focus on trying to reduce the fuel consumption of cars used for personal transportation. One way to achieve this goal is, for example, to convert existing cars to run on biofuels, buying a hybrid or an electronic vehicle, or, hopefully soon, hydrogen-powered automobile. Obstacles preventing a wider deployment of such fuels and drive systems are often higher purchase and operating costs. These economic disadvantages are being gradually reduced though, and in the future we can surely expect an increase in the number of alternative vehicles on the roads.
Klíčová slova: biofuels; biodiesel; alternative fuels; hybrid vehicle; electronic vehicle; bioethanol; hydrogen-powered vehicle

Informace o studiu

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Přidělovaná hodnost: Bc.
Instituce přidělující hodnost: Vysoká škola ekonomická v Praze
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodního podnikání

Informace o odevzdání a obhajobě

Datum zadání práce: 19. 11. 2010
Datum podání práce: 30. 6. 2011
Datum obhajoby: 26. 5. 2011
Identifikátor v systému InSIS: https://insis.vse.cz/zp/28953/podrobnosti

Soubory ke stažení

    Poslední aktualizace: