Název práce: Evropa jako multikulturní společnost: Komparace přístupů vybraných evropských zemí
Autor(ka) práce: Pecháčková, Michaela
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Druláková, Radka
Tato bakalářská práce se zabývá problematickou integrací muslimské menšiny ve vybraných evropských zemích a reaguje tak na vzrůstající nespokojenost a radikalizaci na obou stranách. Jejím cílem je posouzení vzájemného soužití západní a muslimské civilizace v kontextu Evropy v návaznosti na teoretickou koncepci multikulturalismu jakožto modelu soužití odlišných kultur. Práce se soustředí především na analýzu vzájemných konfliktních aspektů s důrazem na odlišné kulturní a hodnotové orientace, vnímání identity a na to, jak se tato východiska projevují v praxi. Pro tento účel byly vybrány tři evropské země: Francie, Německo a Velká Británie. Na jejich příkladě jsou ukázány různé přístupy k imigraci a modely integrace přistěhovalců. Na závěr jsou představeny konkrétní problémy a zároveň rozebrány různé pohledy a názory k jejich možnému řešení.
Klíčová slova: kulturní a hodnotové orientace; Německo; multikulturalismus; integrace; Velká Británie; Francie; Evropa; muslimové; radikalizace; identita
Název práce: Europe as a multicultural society: Comparison of different countries` approaches
Autor(ka) práce: Pecháčková, Michaela
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Druláková, Radka
This bachelor thesis deals with problematic integration of Muslim minority in chosen European countries and thereby reflects increasing discontent and radicalization on both sides. It aims to examination of mutual coexistence of West and Muslim civilisation in European environment in connection to theoretical multiculturalism concept as a model of coexistence of different cultures. This work especially focuses on the analysis of mutual conflict aspects putting the accent on different cultural and value orientation, identity perception and the way these starting points are expressed in reality. For this purpose three European countries were chosen: France, Germany and United Kingdom. On their example different approaches to immigration are shown as well as different immigrant integration models. In conclusion some concrete problems are presented and at the same time different approaches and opinions to their possible solution are examined.
Klíčová slova: identity; multiculturalism; Europe; Germany; cultural and value orientation; radicalisation; France; United Kingdom; Muslims; integration

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie