Spojené státy mexické, země s velkým trhem i možnostmi, jsou již v této době výrazně zapojeny do dění v mezinárodním obchodu. Staly se jeho nepřehlédnutelnou součástí a jsou významným partnerem v obchodních vztazích nejen pro USA, ale i pro další země či regiony a uskupení, mezi nimiž zaujímá nezaměnitelnou pozici také Evropská unie.
Tato práce si klade za cíl analyzovat ekonomické vztahy mezi těmito dvěma partnery. Aby mohla být dobře pochopena daná problematika, je nutno utvořit si patřičnou představu o mexické ekonomice, její otevřenosti a možnostech a dále se podrobněji zabývat obchodně-politickými podmínkami, které jsou nastoleny mezi Mexikem a EU. Následuje již samotná analýza ekonomických vztahů mezi partnery a dále také mezi Mexikem a ČR, pro kterou je Mexiko jednou z prioritních zemí v rámci exportní strategie pro období 2006 ? 2010. Z této analýzy poté vyplývají perspektivy pro vývoj v blízké budoucnosti.
Za velmi zajímavé aspekty této práce, určitou ?přidanou hodnotu?, chceme-li, si dovoluji označit část práce, ve které se české společnosti, působící na mexickém trhu, vyjadřují k podmínkám pro podnikání a k tomu, jak se pro ně změnily podmínky po vstupu ČR do EU, respektive poté, co se na ČR začala vztahovat Dohoda o ZVO. Dále bych poukázala na informace o studentech VŠE, kteří studují španělštinu, jako výhled do budoucna k poznatku MPO, které považuje za slabinu českých podnikatelů nedostatečnou jazykovou vybavenost. Prostor je dán i alternativním názorům neziskových organizací, jejichž pohled na uzavření Dohody o ZVO se značně liší od názoru, který uvádí v oficiálních prohlášeních oba partneři. |