Cílem této diplomové práce je zmapování dopadů implementace BASEL II na poskytování úvěrů, a to zejména malým a středním podnikům, a na základě této analýzy poskytnout základní rady, jak by se malé a střední podniky měli těmto změnám přizpůsobit.
Hlavní důraz je kladem na malé a střední podniky z toho důvodu, že u nich je dopad BASEL II předpokládán jako nejcitelnějším vzhledem ke skutečnosti, že si nemohou z důvodu svých omezených zdrojů dostatečně personálně ošetřit rizikový management a nemohou si ani dovolit najmout specializovanou poradenskou firmu, která by jim příslušné procesy zavedla.
Diplomová práce je členěna do několika kapitol.
V úvodu se zabývá především posledním vývojem v bankovnictví v oblasti řízení rizik, důvody, proč jsou rizika v bankách řízena a rozdělením rizik. Jsou zde také popsána pravidla řízení rizik stanovené Basilejskou komisí pro bankovní dohled.
V další části je popsán dopad BASEL II na poskytování úvěrů malým a středním podnikům. Je zde nastíněn obecný proces poskytování úvěrů v bankách a pravidla, kterými se banky při poskytování úvěrů řídí, a to s ukázáním změn způsobených novou basilejskou kapitálovou dohodou (NBCA - New Basel Capital Accord Basel II).
Dále je zde popsáno několik pravidel, kterými by se měl zájemce o úvěr řídit. |