Analýza determinantů sebevražednosti v zemích OECD

Název práce: Analýza determinantů sebevražednosti v zemích OECD
Autor(ka) práce: Hainz, Filip
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Kovanda, Lukáš
Oponenti práce: Čermáková, Klára
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Tato bakalářská práce analyzuje vliv vybraných socioekonomických faktorů na míru sebevražednosti ve 32 zemích OECD mezi lety 2005-2010. Na základě analýzy metodou fixních i náhodných efektů potvrzuje úvodem stanovené hypotézy, a sice: 1. Míra sebevražednosti negativně koreluje s výší HDP na obyvatele, za 2. Míra sebevražednosti pozitivně koreluje s úrovní nezaměstnanosti. Z analýzy vyplývá, že zvýšení HDP na obyvatele o 1 % vede ke snížení míry sebevražednosti zhruba o 0,3 %. Naopak zvýšení míry nezaměstnanosti o 1 procentní bod vede ke zvýšení míry sebevražednosti přibližně o 1 %. Dále se významně projevily faktory: spotřeba alkoholu na osobu a průměrný počet hodin strávených v zaměstnání, které pozitivně, resp. negativně korelují s mírou sebevražednosti. Výše uvedená zjištění jsou konzistentní se sociologickou teorií Henryho a Shorta a ekonomickou teorií Hamermeshe a Sosse.
Klíčová slova: nezaměstnanost; HDP na obyvatele; panelová data; Easterlinův paradox; fixní efekty; OECD; míra sebevražednosti
Název práce: An analysis of the determinants of suicide rates in OECD countries
Autor(ka) práce: Hainz, Filip
Typ práce: Bachelor thesis
Vedoucí práce: Kovanda, Lukáš
Oponenti práce: Čermáková, Klára
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
This bachelor thesis analyzes the impact of selected socioeconomic factors on suicide rates among 32 OECD countries between years 2005-2010. Based on analysis by fixed and random effects method, the thesis confirms 2 stated hypothesis, which are: 1. Suicide rate is negatively correlated with GDP per capita, 2. Suicide rate is positively correlated with unemployment. Analysis implies that increase of GDP per capita leads to decrease in suicide rate by approximately 0,3 %. To the contrary, increase of unemployment by 1 percentage point leads to increase in suicide rate by about 1 %. Other identified significant factors are: alcohol consumption per capita and average hours worked in employment which positively, respectively negatively correlate with suicide rate. Findings mentioned above are consistent with sociological hypothesis stated by Henry and Short and economical hypothesis stated by Hamermesh and Soss.
Klíčová slova: unemployment; GDP per capita; panel data; Easterlin paradox; fixed effects; OECD; suicide rate

Informace o studiu

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Přidělovaná hodnost: Bc.
Instituce přidělující hodnost: Vysoká škola ekonomická v Praze
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra ekonomie

Informace o odevzdání a obhajobě

Datum zadání práce: 13. 4. 2014
Datum podání práce: 31. 8. 2014
Datum obhajoby: 12. 9. 2014
Identifikátor v systému InSIS: https://insis.vse.cz/zp/47589/podrobnosti

Soubory ke stažení

    Poslední aktualizace: