Transformace Československa v porovnání s Polskem a Maďarskem

Autor(ka) práce: Fingerhut, Tomáš
Vedoucí práce: Chalupecký, Petr
Oponenti práce: Fabianková, Klára
Předmětem této práce je srovnání procesu transformace v Československu, Maďarsku a Polsku. Cílem práce je srovnat počáteční stav vybraných ekonomik na začátku transformace s jejím průběhem. Na základě tohoto srovnání práce hodnotí, jaký měl počáteční stav ekonomik vliv na formu a průběh transformace. Hlavní část práce tvoří analýza transformačních procesů jednotlivých zemí, včetně jejich počátečního stavu a stavu před začátkem transformace. V poslední části práce je československá, maďarská a polská transformace srovnávána pomocí makroekonomických ukazatelů. V závěru je rovněž srovnán reformní proces, který umožnil transformaci zkoumaných ekonomik z centrálně plánovaného systému na tržní systém.
Klíčová slova: Privatizace; Maďarsko; Polsko; Československo; Transformace
Název práce: Transformation of Czechoslovakia in comparison with Poland and Hungary
Autor(ka) práce: Fingerhut, Tomáš
Vedoucí práce: Chalupecký, Petr
Oponenti práce: Fabianková, Klára
The object of the present bachelor thesis is the comparison of process of transformation in Czechoslovakia, Hungary and Poland. The aim of the thesis is the comparison of initial state of the economies at the beginning and during the process of transformation. On the grounds of the comparison is evaluated if the initial state influenced the form and the development of the transformation. The main part comprises the analysis in particular countries. In last part of the thesis is drawn the comparison between Czechoslovakian, Hungarian and Polish transformation based on macroeconomic indicators. At the end of the thesis is the comparison of reform process, which enables the transformation from centrally planned system to the market system.
Klíčová slova: Hungary; Transformation; Poland; Czechoslovakia; Privatization

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství