Business Inteligence a cloudová portálová řešení

Název práce: Business Intelligence a cloudové portálové riešenia
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca je zameraná na kombináciu technológií Business Intelligence a Cloud Computing v podobe riešení BI v cloude. Tento koncept je vhodný hlavne pre malé a stredné podniky, ktoré si väčšinou nemôžu nákladné klasické riešenie dovoliť. Hlavným cieľom práce je všeobecne predstaviť oblasť BI, zhodnotiť výhody a nevýhody cloudového BI riešenia a porovnať vybraté cloudové BI aplikácie podľa stanovených kritérií. Teoretická časť práce obsahuje zoznámenie s problematikami business intelligence a cloud computingu, zmapovanie súčasného stavu a trendov na svetovom trhu BI a predstavenie špecifického riešenia BI poskytovaného ako cloudovú službu. Sú opísané jeho silné stránky aj slabiny, architektúra cloudového riešenia a nakoniec sú zhrnuté základné rozdiely s klasickým on-premises riešením. V praktickej časti práce je najprv uvedenie a stručné opísanie vybratých hlavných poskytovateľov cloudových riešení BI a ich produktov na svetovom trhu. Súčasťou praktickej časti je hlavne porovnanie a autorove subjektívne bodové ohodnotenie nástrojov IBM Watson Analytics a Microsoft Power BI podľa určených kritérií. Toto porovnanie dvoch nástrojov na základe ich autorovho praktického otestovania je zároveň aj hlavným prínosom práce. Môže preto slúžiť napríklad ako pomocný materiál pri výbere nástroja pre spoločnosti zaujímajúce sa o využívanie cloudového BI riešenia.
Klíčová slova: IBM Watson Analytics; Microsoft Power BI; Business Intelligence; vizualizácia; SaaS BI; on-premises BI; Cloud Computing
Název práce: Business Inteligence a cloudová portálová řešení
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce je zaměřena na kombinaci technologií Business Intelligence a Cloud Computing v podobě řešení BI v cloudu. Tento koncept je vhodný zejména pro malé a střední podniky, které si většinou nemohou nákladní klasické řešení dovolit. Hlavním cílem práce je obecně představit oblast BI, zhodnotit výhody a nevýhody cloudového BI řešení a porovnat vybrané cloudové BI aplikace podle stanovených kritérií. Teoretická část práce obsahuje seznámení s otázkami business intelligence a cloud computingu, zmapování současného stavu a trendů na světovém trhu BI a představení specifického řešení BI poskytovaného jako cloudovou službu. Jsou popsány jeho silné stránky i slabiny, architektura cloudového řešení a nakonec jsou shrnuty základní rozdíly s klasickým on-premises řešením. V praktické části práce je nejprve uvedení a stručné popsání vybraných hlavních poskytovatelů cloudových řešení BI a jejich produktů na světovém trhu. Součástí praktické části je hlavně srovnání a autorovo subjektivní bodové ohodnocení nástrojů IBM Watson Analytics a Microsoft Power BI podle stanovených kritérií. Toto srovnání dvou nástrojů na základě jejich autorova praktického otestování je zároveň i hlavním přínosem práce. Může proto sloužit například jako pomocný materiál při výběru nástroje pro společnosti zajímající se o využití cloudového BI řešení.
Klíčová slova: Microsoft Power BI; IBM Watson Analytics; Cloud Computing; Business Intelligence; on-premises BI; SaaS BI; vizualizace
Název práce: Business Intelligence and cloud-based portal solutions
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis is focused on a combination of technologies Business Intelligence and Cloud Computing in the form of BI solutions in the cloud. This concept is particularly suitable for small and medium-size enterprises, which usually cannot afford expensive conventional solutions. The main objective of this thesis is to generally present theme of BI, assess the benefits and weaknesses of cloud-based BI solutions and compare selected cloud-based BI applications by given criteria. The theoretical part includes acquaintance with the themes of business intelligence and cloud computing, mapping of current state and trends of the world market for BI and presenting of specific BI solutions provided as cloud services. There are described its strengths and weaknesses, architecture of cloud-based solutions and at the end are summarized main differences with traditional on-premises solution. In the practical part are at first listed and briefly described selected main providers of cloud-based BI solutions and their products on the world market. The main part of the practical part is a comparison and authors subjective point assessment of the IBM Watson Analytics and Microsoft Power BI applications according to selected criteria. This comparison of the two applications on the basis of their authors practical testing is also the main contribution of the thesis. It can therefore serve for example as auxiliary material in selecting a tool for companies with an interest in using cloud-based BI solutions.
Klíčová slova: Cloud Computing; Microsoft Power BI; SaaS BI; on-premises BI; visualization; IBM Watson Analytics; Business Intelligence

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií

Datum zadání práce: 19. 1. 2016
Datum podání práce: 30. 5. 2017
Datum obhajoby: 2017

Soubory budou k dispozici až po obhajobě práce.