Odhad výběru DPH po zavedení elektronické evidence tržeb v ČR od roku 2016

Název práce: Odhad výběru DPH po zavedení elektronické evidence tržeb v ČR od roku 2016
Autor(ka) práce: Píchal, Dominik
Vedoucí práce: Pikhart, Zdeněk
Oponenti práce: Zeman, Martin
Tato bakalářská práce zpracovává problematiku inkasa daní a s tím spojené jevy jako šedá ekonomika, daňové úniky a nástroje, které vedou k samotnému zefektivnění výběru daní. Elektronická evidence tržeb v českých podmínkách je právě takovýmto nástrojem, který má za cíl zvýšit výběr daní a také zlepšit kontrolu nad daňovými subjekty. Pro svůj metodologický základ byla využita analýza a komparace. Na základě vypracovaných rozborů a srovnání jsem dospěl k závěru, že stanovené teze prokázaly, že elektronická evidence tržeb, ale i evidence tržeb v obecné rovině jako model supervize daňových subjektů, je efektivním nástrojem. Přínosem práce je celkový popis vybraných jevů ovlivňující výběr daní, popis zahraničních modelů evidencí tržeb a především popis a analýza budoucího českého modelu.
Klíčová slova: DPH; šedá ekonomika; daňová mezera; inkaso daní; daňový systém
Název práce: Estimate VAT selection after the introduction of electronic evidence of sales in the Czech Republic from 2016
Autor(ka) práce: Píchal, Dominik
Vedoucí práce: Pikhart, Zdeněk
Oponenti práce: Zeman, Martin
The Bachelors Thesis focuses on the topic of the tax collection and other subjects that are related to the topic like underground economy, tax evasion and other instruments that lead to the efficiency improvement of the tax collection. Electronic evidence of taxes in Czech is the kind of the instrument that aims towards the increase of the tax collection and improvement of the control of the taxpayer. Comparation and analysis was used for its methodological basis. Analysis and comparison serves as the proof that the thesis, of the electronic evidence of taxes beeing an effective instrument, is correct. The merit of the thesis is an overall description of the chosen phenomena affecting the tax collection, description of the models of electronic evidence of taxes from abroad and most importantly description and analysis of the upcoming czech one.
Klíčová slova: tax collection; underground economy; tax evasion; VAT; tax system

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky