Vývoj globálního trhu s mikročipy

Název práce: Vývoj globálního trhu s mikročipy
Autor(ka) práce: Srba, Lukáš Martin
Vedoucí práce: Bolotov, Ilya
Oponenti práce: Čajka, Radek
Tato práce se zabývá vývojem globálního trhu s mikročipy. Zaměřuje se na jeho vývoj a predikci budoucího stavu, včetně jeho příčin a následků. Analýza postupuje od obecné charakteristiky trhu, přes jeho subjekty, až po vztahy a specifika, která zde panují. Z tohoto je na závěr vytvořena prognóza. Na úvod jsou popsány výrobky, které tato práce bere v potaz (tedy CPU, GPU a APU), dále konkurenční prostředí, které zavádí metodiku analýzy (rozdělení na tři úrovně, na výrobce fotolitografických zařízení, výrobce a architekty čipů a na aftermarket a OEM firmy) a v neposlední řadě jsou definovány bariéry vstupu, které zde panují. Jsou vymezeny tři skupiny; ekonomické, technologické a geoekonomické, které jsou aplikovány na každou úroveň trhu. Tímto jsou splněny všechny předpoklady nutné k stanovení budoucího vývoje na trhu. V poslední části je tato prognóza provedena, a to ve dvou podobách; krátkodobá a dlouhodobá, jsou také zavedeny předpoklady a omezení této předpovědi. V závěru práce jsou vyvozeny poznatky a následky, které vyplývají z předchozích částí.
Klíčová slova: Bariéry vstupu; Tranzistor; ASML; AMD; Intel; Mikročip; Mikroprocesor; Elektronika
Název práce: The Evolution of the Global Microchip Market
Autor(ka) práce: Srba, Lukáš Martin
Vedoucí práce: Bolotov, Ilya
Oponenti práce: Čajka, Radek
This thesis aims to explain the evolution and transformation of the microchip industry. It focuses on the changes and prediction of the future state including its causes and consequences. The analysis starts on the general description of the market and continues through its subjects ending on relationships between them. This serves as a source of information to the prediction in the final part of the thesis. In the beginning the products, which are taken into consideration in this work (namely CPUs, GPUs and APUs), are described. Following this, there is an analysis of the competition environment that defines a structure of the market upon which further work is based. (Three levels; the manufacturer of photolithographic machines, makers of the chips and their designers and OEM and aftermarket subjects.) The penultimate part defines the barriers to entry to this market and three categories are drawn up: economic, technical and geoeconomic, which are applied to every level of the market. Thus all prerequisites to a successful prediction are satisfied. In the last part of the thesis the prognosis is made and defined, along with its assumptions and limitations. In the concluding part of this work the consequences and results are summarized.
Klíčová slova: Transistor; Electronics; Barriers to Entry; ASML; AMD; Intel; Microprocessor; Microchip

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů