Právní postavení Lichtenštejnska v rámci Evropského hospodářského prostoru

Název práce: Právní postavení Lichtenštejnska v rámci Evropského hospodářského prostoru
Autor(ka) práce: Havlová, Berenika
Vedoucí práce: Grmelová, Nicole
Oponenti práce: Spirit, Michal
Diplomová práce se zabývá právním postavením Lichtenštejnska v Evropském hospodářském prostoru a je rozdělena do 3 na sebe navazujících kapitol. První kapitola se skládá ze dvou podkapitol - všeobecné a ekonomické charakteristiky Lichtenštejnska. Všeobecná charakteristika vychází ze zkušeností autora podpořených odbornou literaturou, zatímco ekonomická podkapitola vychází hlavně ze statistických údajů. Druhá kapitola je zaměřena na právní sytém Lichtenštejnska a postavení na mezinárodní scéně. Na toto postavení je nahlíženo ze dvou pohledů, a to z pohledu účasti v mezinárodních organizacích a úzkého vztahu se Švýcarskem, které jej ovlivňují nejvíce. Poslední kapitola rozebírá mezinárodní soudní spory, jichž je Lichtenštejnsko stranou. Cílem této diplomové práce je za pomoci metody analýzy vymezit právní vztahy Lichtenštejnska, které formují jeho postavení.
Klíčová slova: daňový ráj; Lichtenštejnsko; ESVO; EHP; Švýcarsko; bilaterální dohody; právní postavení; mezinárodní soudní spory
Název práce: Legal position of Liechtenstein in European Economic Area
Autor(ka) práce: Havlová, Berenika
Vedoucí práce: Grmelová, Nicole
Oponenti práce: Spirit, Michal
The thesis defines legal status of Liechtenstein in the European Economic Area. It is divided into three consecutive chapters. The first chapter consists of two parts - general and economic characteristics of Liechtenstein. The general characteristic is based on the author's experience supported by scientific literature, while economic subchapter is based largely on statistical data. The second chapter focuses on the legal status of Liechtenstein and its position on international scene. The position is viewed from two perspectives, which affects it the most. First, from the perspective of participation in selected international organizations and second, the influence of close relationship with Switzerland. The last chapter analyses international litigation to which Liechtenstein is a party. The aim of this thesis is to define the legal relations of Liechtenstein, which forms its position, using the methods of analysis.
Klíčová slova: EEA; Switzerland; bilateral agreements; international litigation; Liechtenstein; legal status; EFTA; tax heaven

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Podnikání a právo
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra podnikového a evropského práva