Název práce: Vliv teritoriality soudních exekutorů na vymahatelnost pohledávek, délku vymáhání a další aspekty exekučního řízení
Autor(ka) práce: Plaček, Jan
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Smrčka, Luboš
Oponenti práce: Belás, Jaroslav; Hučka, Miroslav
Oblast individuálního vymáhání pohledávek v podobě soudem nařízených exekucí doznala od roku 2000 značných změn. Původní praxe, kdy pohledávky byly vymáhány přímo soudními úředníky, se ukázala jako značně neefektivní a těžko aplikovatelná. Ministerstvo spravedlnosti ČR na toto reagovalo přijetím novely zákona (Zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekutorské činnosti), která zavedla institut samostatných exekutorských úřadů. Samotný zákon pak exekutorské úřady chápe jako samostatné podnikatelské subjekty. V současné době lze v podmínkách České republiky sledovat rozdělení trhu s exekucemi dle Paretova pravidla, tj. přibližně 20% exekutorských úřadů spravuje cca 80% nápadů exekucí, což je pro převážnou část exekutorských úřadů stav nevyhovující. Mimo jiné i s ohledem na tuto skutečnost Exekutorská komora ČR požaduje zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů, tzv. teritoriality, čímž by se zákonem odstranilo tržní prostředí z trhu s exekucemi a jednotlivým exekutorským úřadům by tak byl zajištěn stabilní nápad exekučních řízení. Provedené analýzy však jednoznačně prokazují, že mezi jednotlivými exekutorským úřady jsou významné rozdíly co do rychlosti a úspěšnosti vymáhání pohledávek. Samotný požadavek na zavedení teritoriality by tak nebyl jen pouhým přerozdělením trhu s exekucemi, ale jeho uvedení do praxe by značně ovlivnilo transakční náklady podnikatelských a nepodnikatelských subjektů v ekonomice České republiky. Práce komplexně popisuje problematiku teritoriality a kvantifikuje, o kolik se zhorší vymahatelnost pohledávek věřitelů v případě jejího zavedení. Závěrem je formulován alternativní návrh opatření, který by dle autora umožnil efektivní regulaci a dohled nad činností soudních exekutorů bez negativních dopadů na vlastní efektivitu vymáhání pohledávek z pohledu tržního prostředí.
Klíčová slova: exekutorský úřad; Ministerstvo spravedlnosti; exekuce; vymáhání pohledávek; teritorialita; Česká republika
Název práce: The effect of bailiff territoriality on the reclamation of receivables, the length of debt recovery and other aspects of court-ordered distraints
Autor(ka) práce: Plaček, Jan
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Smrčka, Luboš
Oponenti práce: Belás, Jaroslav; Hučka, Miroslav
The area of individual reclamation of receivables in the form of court-ordered distraints has undergone significant changes since the year 2000. The initial practice, when the claims used to be enforced directly by judicial officers, proved to be largely ineffective and with difficult to apply. The Ministry of Justice has responded by adopting an amendment to the Act (Act no. 120/2001 Coll., on bailiffs and executor activities), which introduced the independent bailiff offices. Then, the law itself understood the bailiff authorities as a separate entrepreneurs. Currently, in the Czech Republic, there can be seen the distribution of the market with distraints according to the Pareto rule. Approximately 20% of bailiff offices manage over 80% of distraints. It is obvious that this is an unsatisfactory condition for the majority of bailiff offices. In response to this fact, the Czech Chamber of Bailiff offices calls for the introduction of territoriality, which would eliminate by law the market environment from the market with distraints and every single bailiff office would have a stable allocation of distraint proceedings. The analysis carried out clearly shows that there are significant differences between bailiff offices in terms of speed and in success of the debt recovery. The actual demand for the introduction of territoriality would not merely be a reallocation of the market with distraints. Putting it into a practice would greatly influence the transactional costs of business and non-business entities in the Czech economy. The thesis comprehensively describes the issue of territoriality and quantifies how much the debt collection will decrease in case of its introduction. In the conclusion, an alternative draft is formulated, which might, according to the author, allow effective regulation and supervision of the activities of bailiffs' offices without compromising the inherent efficiency of the reclamation of receivables in terms of market environment.
Klíčová slova: distraint; debt collection; territoriality; Czech Republic; Ministry of Justice; bailiff office

Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská