Optimální výrobní strategie vybrané firmy v oblasti strojírenství

Název práce: Optimální výrobní strategie vybrané firmy v oblasti strojírenství
Autor(ka) práce: Brachtlová, Veronika
Vedoucí práce: Průša, Přemysl
Oponenti práce: Všetečková, Dana
Tématem diplomové práce je "Optimální výrobní strategie vybrané firmy v oblasti strojírenství" - konkrétně se jedná o firmu EUTECH akciová společnost, resp. její výrobní divizi nástrojárna zabývající se výrobou forem pro vstřikování plastů, nejrůznějších dílů a speciálních přístrojů pro letecký průmysl. Cílem práce je na základě stanovených faktorů zhodnotit, zda je pro firmu EUTECH akciová společnost, divize nástrojárna výhodnější investovat do pořízení technologie 5ti-osého CNC obrábění a zajišťovat daný proces vlastními zdroji uvnitř firmy nebo zda tuto technologii nadále zadávat do kooperace. Práce je strukturována do dvou částí - teoretické a praktické. Teoretické část práce se věnuje teorii provozního managementu a výroby. Praktická část diplomové práce je zaměřena na firmu EUTECH akciová společnost, respektive divizi nástrojárna a její výrobní strategii. Společnost je zde stručně představena, je provedena situační analýza divize nástrojárna a následně je rozebrán její výrobní proces. Závěrečná část práce je zaměřena na aplikaci kooperací v divizi nástrojárna, jsou zde vyhodnoceny základní a další faktory ovlivňující volbu strategie "vyrob nebo kup" a je stanoven jasný závěr, která z těchto strategií je u technologie 5ti-osého CNC obrábění výhodnější.
Klíčová slova: kooperace; provozní management; výroba; výrobní strategie
Název práce: Optimal production strategy of the chosen company in the area of mechanical engineering
Autor(ka) práce: Brachtlová, Veronika
Vedoucí práce: Průša, Přemysl
Oponenti práce: Všetečková, Dana
The topic of this diploma thesis is "Optimal production strategy of the chosen company in the area of mechanical engineering" - namely the EUTECH join stock company, or more precisely its toolshop division, which deals with the manufacture of injection moulds, parts and production of special devices for aircraft industry. The aim of the paper is to evaluate, according to the defined factors, what is for the EUTECH join stock company more favourable - invest in purchase of the 5-Axis CNC machining center technology and deal with this process inside of the company or ensure this technology in cooperation with another companies. The thesis is divided into two main parts - theoretical and practical. In the theoretical part, the subjects of operation management theory and production are dealt with. The practical part deals with the production strategy of the EUTECH join stock company, or more precisely of its toolshop division in detail. The company is briefly introduced, the situational analysis of division toolshop is conducted and the production process of the company is examined. The final chapter deals with the use of cooperation in the toolshop division. The main and other factors affecting the choice of "product or sell" strategy are evaluated and consequently is decided which strategy is in case of the 5-Axis CNC machining center technology more favourable.
Klíčová slova: operation management; production strategy; cooperation; production

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací