Mezinárodní obchod s čerstvým ovocem a zeleninou

Název práce: Mezinárodní obchod s čerstvým ovocem a zeleninou
Autor(ka) práce: Laketić, Aleksandar
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Halík, Jaroslav
Hlavním cílem této práce je zhodnocení dynamického prostředí mezinárodního obchodu s čerstvým ovocem a zeleninou. V první části jsem analyzoval význam produkce ovoce a zeleniny pro ekonomiky vybraných států a následně jsem popsal toky obchodovaného zboží v mezinárodním prostředí. Ve druhé části jsem charakterizoval platební podmínky a obchodní jednání v kontextu mezinárodního obchodu s čerstvým ovocem a zeleninou. Poté jsem provedl rozbor vývozních a dovozních omezení a pravidel Evropské unie. Z provedeného rozboru jsem vyvodil obecné závěry, platící pro obchodní politiky států či společenství. V poslední části jsou aplikovány poznatky z předchozích kapitol při analýze dvou případů. Prvním analyzovaným případem je situace ohledně importu pomela z Číny do Evropské unie, ve spojitosti s problematikou maximálních limitů reziduí. Druhým případem pak je dovoz citrusů z Jihoafrické republiky do Evropské unie, ve spojitosti s problematikou černých skvrn na kůře citrusů.
Klíčová slova: čerstvé ovoce a zelenina; obchodní jednání; Mezinárodní obchod; platební podmínky
Název práce: International trade with fresh fruit and vegetables
Autor(ka) práce: Laketić, Aleksandar
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Halík, Jaroslav
The main goal of my Master´s thesis is to evaluate dynamic environment of international trade with fresh fruit and vegetables. In the first part of my thesis I analyzed importance of the production of fresh fruit and vegetables for economies of selected countries. Next I had described the trade flows and patterns. In the second part I made a characterization of payment terms and trade negotiations in the context of international trade with fresh fruit and vegetables. Furthermore I made an analysis of import and export rules and regulations of the EU. Based on this analysis I came to general conclusions on the trade policies of countries and communities. In the last part of my thesis I applied findings from the previous parts on the analysis of two cases. The first analyzed case is the situation of imports of Chinese pomelo to the EU, with regards to maximal residue levels of pesticides. Second analyzed case is the situation of South African citruses imported to the EU, with regards to the problematic of citrus black spots.
Klíčová slova: fresh fruit and vegetables; International trade; payment terms; trade negotiations

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů