Výběr vhodného zahraničního trhu pro expanzi společnosti Logio

Název práce: Výběr vhodného zahraničního trhu pro expanzi společnosti Logio
Autor(ka) práce: Ščuková, Diana
Vedoucí práce: Král, Petr
Oponenti práce: Vokáč, Matěj
Diplomová práce se zabývá možnostmi zahraniční expanze na příkladu české firmy Logio s.r.o, která prodává poradensko-technologické služby na B2B trhu. Hlavním cílem práce je vybrat vhodný zahraniční trh pro případnou expanzi společnosti. Dále si práce klade za cíl podrobit vybraný trh důkladné analýze a stanovit formu vstupu. První část se věnuje charakteristice obecného procesu, podle kterého by firmy měly postupovat při výběru vhodného zahraničního trhu, a jednotlivým formám vstupu. Získané poznatky jsou následně využity při výběru vhodného zahraničního trhu pro expanzi společnost Logio s.r.o., což je provedeno v několika krocích. Zvolený trh je podroben detailní strategické analýze, ve které je využito Porterova modelu 5 sil a PESTEL analýzy. V závěru práce jsou uvedeny a porovnány čtyři varianty vstupu na zahraniční trh a je zvolena ta nejvhodnější s ohledem na specifika samotné firmy.
Klíčová slova: výběr trhu; Porterův model 5 sil; PESTEL analýza; zahraniční expanze; strategická analýza; forma vstupu na trh
Název práce: Selection of the most suitable international market for Logio expansion
Autor(ka) práce: Ščuková, Diana
Vedoucí práce: Král, Petr
Oponenti práce: Vokáč, Matěj
The master thesis deals with the possibilities of international expansion in case of the Czech company Logio s.r.o that sells consulting services on B2B market. The main objective is to choose a suitable international market for expansion of the company. Futhermore, market analysis and determination of method of market entering are additional objectives of the thesis. The first part deals with the characteristics of the process, which companies should follow during selection of international market, and various forms of entrance. Then, gained findings are used in process of selecting the most suitable international market for expansion of company Logio s.r.o. Selected market is analysed by using Porter model of 5 forces and PESTEL analysis. The variants of international expansion are specified and compared in the end of the thesis and the most suitable method of market entering is chosen with regard to specifics of the company itself.
Klíčová slova: PESTEL analysis; Porter model of 5 forces; method of market entering; strategic analysis; international expansion; market selection

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů