Název práce: Porovnanie implementácie Business Intelligence pomocou open source riešení pre stredne veľké spoločnosti
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je analyzovať a navrhnúť možné nízkonákladové Business Intelligence riešenia s pomocou open source technológii a ich porovnanie pre implementáciu v stredne veľkej spoločnosti. V práci sú porovnané Business Intelligence nástroje Pentaho a TIBCO Jaspersoft v lokálnom prostredí, na dedikovanom serveri a pre umiestnenie riešenia v cloude je využívaná služba Microsoft Azure. Teoretická časť práce sa zameriava predovšetkým na vysvetlenie problematiky Business Intelligence a jej architektúry. Práve architektúra je dôležitou súčasťou celej práce, keďže dnešné nástroje sú často riešenie ako moduly pre konkrétne činnosti v procese Business Intelligence. Aktuálne finančne nenáročné nástroje sa zvyčajne viažu s terminológiou ako open source a cloud computing. Táto časť obsahuje stručné vysvetlenie pojmov a ich výhody či nevýhody pre nami zvolenú cieľovú skupinu spoločností. Analytická časť práce obsahuje definované parametre, podľa ktorých je vykonaná analýza riešení a ich porovnanie. Business Intelligence riešenia sú rozdelené podľa jednotlivých vrstiev a ku každej vrstve sú porovnávané vybrané nástroje. Hodnotiace kritériá sú rozdelené do finančných, užívateľských a technických kategórii. Záverom analytickej časti pristupujeme ku vzájomnému porovnaniu možností nasadenia sady Business Intelligence nástrojov pre nami definovanú skupinu koncových zákazníkov. Hlavným prínosom diplomovej práce je porovnanie open source riešení Business Intelligence pre nasadenie do stredne veľkej spoločnosti. Podľa smernice Európskej únie, stredná spoločnosť nepresahuje 250 zamestnancov alebo zisk do 50 miliónov eur. Čitateľ si dokáže porovnať jednotlivé riešenia, úskalia, či nedostatky, ktoré by mohli byť pre konkrétnu implementáciu kritické.
Klíčová slova: stredné podniky; Pentaho; TIBCO Jaspersoft; open source; IaaS; Business Intelligence; cloud computing
Název práce: Porovnání implementace Business Intelligence pomocí open source řešení pro středně velké společnosti
Jazyk práce: Slovensky
Cílem diplomové práce je analyzovat a navrhnout možnost nízkonákladového Business Intelligence řešení s pomocí open source technologii a jejich srovnání pro implementaci ve středně velké společnosti. V práci jsou porovnány Business Intelligence nástroje Pentaho a TIBCO Jaspersoft v lokálním prostředí, na dedikovaném serveru a řešení umístěné v cloudu je využívána služba Microsoft Azure. Teoretická část práce se zaměřuje především na vysvětlení problematiky Business Intelligence a její architektury. Právě architektura je důležitou součástí celé práce, protože dnešní nástroje jsou často řešení jako moduly pro konkrétní činnosti v procesu Business Intelligence. Aktuální finančně nenáročné nástroje se obvykle vážou s terminologií jako open source a cloud computing. Tato část obsahuje stručné vysvětlení pojmů a jejich výhody či nevýhody pro námi zvolenou cílovou skupinu společností. Analytická část práce obsahuje definované parametry, podle kterých je provedena analýza řešení a jejich srovnání. Business Intelligence řešení jsou rozděleny podle jednotlivých vrstev a ke každé vrstvě jsou porovnávány vybrané nástroje. Hodnotící kritéria jsou rozděleny do finančních, uživatelských a technických kategorii. Závěrem analytické části přistupujeme ke vzájemnému srovnání možností nasazení sady Business Intelligence nástrojů pro námi definovanou skupinu koncových zákazníků. Hlavním přínosem diplomové práce je srovnání open source řešení Business Intelligence pro nasazení do středně velké společnosti. Podle směrnice Evropské unie, střední společnost nepřesahuje 250 zaměstnanců nebo zisk do 50 milionů eur. Čtenář si dokáže porovnat jednotlivé řešení, úskalí nebo závady, které by mohly být pro konkrétní implementaci kritické.
Klíčová slova: Pentaho; TIBCO Jaspersoft; stredné podniky; Business Intelligence; IaaS; cloud computing; open source
Název práce: Comparison of Business Intelligence implementation using open source solutions for middle size companies
Jazyk práce: Slovensky
The main goal of master thesis is to analyze and propose possible low cost Business Intelligence solution with open source technologies and comparison of available tools for implementation in middle size company. We compare Pentaho and Jaspersoft tools implemented on local hardware and cloud environment with Microsoft Azure services. The theoretical part focuses mainly on understanding the business intelligence and its architecture, because architecture is an important part of the work. Actual tools are designed as stand alone modules for specific activities in the business intelligence lifecycle. Low cost tools are often connected with open source technologies and cloud computing. This part of the work contains explanation of these terms and their advantages and disadvantages for our chosen target group of companies. The analytical part includes defined parameters by which it is conducted analysis of tools and their comparison. Business Intelligence solutions are divided according to arcitectural layers. The evaluation criteria are divided into financial, technical and user category. In conclusion, chosen tools are compared and evaluated. The main contribution of this thesis is comparison of open source business intelligence tools for implementation in middle size company. According to the EU directive, middle size company does not exceed 250 employees or profit is less than 50 million euros. The reader can compare the different solutions and their pitfalls or shortcomings that could be critical for the implementation.
Klíčová slova: Business Intelligence; IaaS; cloud computing; Pentaho; middle size companies; open source; TIBCO Jaspersoft

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií