Vliv vybraných rozhodnutí ESD na formování společné obchodní politiky EU

Název práce: Vliv vybraných rozhodnutí ESD na formování společné obchodní politiky EU
Autor(ka) práce: Vicherek, Ondřej
Vedoucí práce: Bič, Josef
Oponenti práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
Cílem mé diplomové práce je popsat vliv rozhodování ESD na Společnou obchodní politiku ("SOP") EU. Konkrétně práce zkoumá, jaké faktory ovlivňují rozhodování ESD o přímém účinku dohod realizujících SOP EU (zvláštní vztah, vzájemnost závazků, struktura smlouvy). Tyto faktory jsou aplikovány na několik smluv, u kterých soud ještě o přímém účinku nerozhodl a také na v současnosti projednávaný případ o přímém účinku práva WTO. S ohledem na cíl práce tvoří podstatnou část práce popis vývoje rozhodování ESD. Zvolenými metodami jsou především analýza a komparace vybraných judikátů ESD s dopadem na SOP EU. Jako hlavní linku a skrytý motiv stojící za rozhodováním ESD o přímém účinku mezinárodních obchodních smluv jsem určil, že pokud by mohlo dojít k oslabení vyjednávací pozice EU, je pravděpodobné, že ESD přímý účinek smlouvě nepřizná. Ostatní faktory jsou pouze sekundárního charakteru. Zkoumání vlivu rozhodování ESD o přímém účinku SOP je přitom důležité, protože role ESD ovlivňuje právní jistotu subjektů ohledně aplikovatelnosti mezinárodních obchodních dohod.
Klíčová slova: SDEU; WTO; Přímý účinek; Společná obchodní politika; Judicializace politiky
Název práce: The influence of selected ECJ judgements on the forming of common commercial policy of EU
Autor(ka) práce: Vicherek, Ondřej
Vedoucí práce: Bič, Josef
Oponenti práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
The goal of my diploma thesis is to describe the influence of ECJ decision making on the common commercial policy ("CCP") of EU. Specifically my thesis examines what factors influence ECJ decision making about direct effect of trade agreements implementing CCP. These factors are applied on several treaties, where the court has not yet decided on their potential direct effect and on a present case at ECJ on direct effect of WTO treaties. With regard to the goal of my thesis an important part of my thesis deals with the development of ECJ decision making. Methods applied in my thesis are analysis and comparison of selected judgements that influence the CCP of EU. After proper analysis I found out that the main motiv behind ECJ decision making is that, if the negotiating position of EU is to be deteriorated, the ECJ is likely to find that the treaty does not have direct effect. Other factors are of secondary character. Examining the influence of decision making of ECJ on direct effect of trade agreements is important, because the role of ECJ influences the legal certainty of subjects about direct applicability of international trade treaties.
Klíčová slova: ECJ; Direct effect; Judicialization of politics; WTO; Common commercial policy

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů