Kurzová politika Čínské lidové banky pod tlakem internacionalizace jüanu

Název práce: Kurzová politika Čínské lidové banky pod tlakem internacionalizace jüanu
Autor(ka) práce: Randl, Tomáš
Vedoucí práce: Hnát, Pavel
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
Čínská ekonomika se dostala na hranici svých proexportních možností a dochází k transformačnímu procesu v nový ekonomický model, založený na domácí spotřebě a sektoru služeb. Pod tlakem zahraničních subjektů vyžadujících internacionalizaci jüanu, v podobě zavedení režimu volně plovoucího kurzu, se Čína musí vypořádat s řadou problémů, vyplývajících z procesu transformace ekonomiky. Tato práce zkoumá možná řešení vzniklých problémů z pohledu kurzové politiky Čínské lidové banky.
Klíčová slova: devalvace; kurzová politika; jüan; Čínská lidová banka
Název práce: Exchange rate policy of People's Bank of China under pressure of yuan internationalization
Autor(ka) práce: Randl, Tomáš
Vedoucí práce: Hnát, Pavel
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
Chinese economy has reached its export limits and is located in an era of transformation process into new economic model based on domestic consumption and sector of services. Under pressure from foreign entities which require internationalization of yuan as an implementation of free floating exhange rate regime, China must deal with number of problems arising from the process of economic transformation. This thesis examines possible solutions to current problems from the perspective of exchange rate policy of the People's Bank of China.
Klíčová slova: People's Bank of China; yuan; exchange rate policy; devaluation

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod