Expertní kapacity českých politických stran: případová studie obranné politiky

Název práce: Expertní kapacity českých politických stran: případová studie obranné politiky
Autor(ka) práce: Bayerová, Anežka
Vedoucí práce: Němec, Jan
Oponenti práce: Vymětal, Petr
Diplomová práce se zabývá dosud okrajově probádanou oblastí expertních kapacit českých politických stran, vzhledem k různým organizačním typům vybraných politických stran a hnutí. Práce si klade za cíl zjistit, jakými expertními kapacitami se tyto politické strany obklopují, jak jsou tito experti na svá místa rekrutováni, zda odpovídá jimi dosažené vzdělání a odborné zkušenosti funkci, kterou v odborném orgánu zastávají. Práce je zpracovaná formou případové studie v oblasti činnosti expertních komisí obranné politiky. Text je rozdělen do dvou teoretických a jedné empirické kapitoly. První kapitola se zabývá samotným veřejně-politickým procesem, jeho aktéry a činnostmi. Druhá kapitola již definuje jednotlivé typy politických stran nejdříve z pohledu hlavního proudu politologického studia organizačních typů stran (kádrové, masové, catch-all strany), to doplňuje moderním konceptem strany podnikatelského typu a nakonec je zde uvedena i typologie S. Wolinetze (office-seeking, vote-seeking, policy-seeking strany). Poslední empirická kapitola již představuje samotnou případovou studii zacílenou na čtyři české politické strany (TOP 09, KSČM, ČSSD a politické hnutí ANO 2011) a jejich přístup ke stranické expertíze. Výsledkem práce je porovnání úrovně analytické kapacity napříč zvolenými stranami/hnutími a otestování hypotéz formulovaných v úvodu práce.
Klíčová slova: expert; obranná politika; politická strana; expertíza; analytická kapacita
Název práce: Expert capacities of the Czech political parties: case study of defence policy
Autor(ka) práce: Bayerová, Anežka
Vedoucí práce: Němec, Jan
Oponenti práce: Vymětal, Petr
The thesis deals with marginally explored area of expert capacities of the Czech political parties with respect to the different organizational types of selected political parties and movements. The work aims to find out what expert capacities work for these types of political parties, how these experts are recruited in their position, whether it corresponds to their educational background and professional experiences with function, which are they holding in the expert authority. Work is elaborated in the form of case study, which focuses on the activities of defense policy expert commissions. The text is divided into two theoretical and one empirical chapters. The first chapter deals with the process of policy-making, its actors and activities associated with this process. The second chapter defines the various types of political parties first from the mainstream perspective (cadre, mass, catch-all parties), which complements the modern concept of business party and finally there is a typology of S. Wolinetz (office-seeking, vote-seeking, policy-seeking parties). The last empirical chapter presents the case study focused on four Czech political parties (TOP 09, KSČM, ČSSD and political movement ANO 2011) and their access to party expertise. The result of this work is to compare the level of analytical capacity across selected political parties/movements and testing of hypotheses formulated in the introduction of the thesis.
Klíčová slova: political party; expert; expertise; analytical capacity; defense policy

Studijní program / obor: Politologie/Politologie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů