Návrh metodiky BI řešení v prostředí QlikView

Autor(ka) práce: Judová, Eva
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Kunst, Jan
Tato diplomová práce se zabývá návrhem metodiky řešení BI projektů v prostředí QlikView. Hlavním cílem práce je navrhnout doporučený postup řešení reflektující slabá a silná místa při vývoji QlikView aplikací. Průvodní kapitolou do popisované problematiky je kapitola Business intelligence, vysvětlující principy, charakteristiky a důvody zavedení do společnosti. Součástí je vymezení rozdílů mezi tradičními a samoobslužnými řešeními, které slouží jako teoretické východisko pro pochopení zvyšující se atraktivnosti samoobslužných řešení a prostředí navrhované metodiky. Následující kapitola představuje společnost Qlik, jakožto lídra na trhu BI a vlastníka vedoucího produktu QlikView. Uvedeny jsou důvody jejího vzniku, následný vývoj a stávající vize pro vytvoření uceleného pohledu na prostředí, kde vznikl popisovaný produkt. Společně s kapitolou věnující se charakteristice a hlavním přednostem QlikView je tak vytvořena znalostní základna pro realizaci navrhované metodiky. Stěžejní kapitola této diplomové práce vychází z autorčiných zkušeností získaných při realizaci QlikView projektů. Navrhovaná metodika je založená na popisu jednotlivých fází, jejich činnostech, vstupech a výstupech a jejich konkrétní aplikaci v demonstračním prostředí pro oblast pohledávek výrobního podniku. Klíčovým přínosem autorky je upozornění na potenciální problémy během vývoje či poukázání na kritická místa anebo poskytnutí patřičných doporučení a přínosů navrhovaných postupů. Navrhovaná metodika může posloužit jako vhodný průvodce pro projekty samoobslužných řešení realizovaných v QlikView prostředí.
Klíčová slova: self-service business intelligence; aplikace QlikView; QlikView; metodika QlikView; SS BI
Název práce: Design of a methodology for BI solutions in QlikView environment
Autor(ka) práce: Judová, Eva
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Kunst, Jan
This master thesis is devoted to a design for methodology of BI projects in QlikView. The main aim is to propose a recommended procedure solutions reflecting the strengths and weaknesses in the development of QlikView applications. Accompanying chapter to the discussed issue is a chapter Business Intelligence which explains the principles, characteristics and reasons for implementation in companies. Part of defining the differences between traditional and self-service solutions serves as a theoretical basis for understanding the increasing attractiveness of self-service solutions and environment of the proposed methodology. The next chapter presents the company Qlik as a market leader in BI and the owner of QlikView. The reasons for its establishment, subsequent development and actual vision are listed to create a comprehensive view of the environment where the described product was created. Along with the chapter focusing on characteristics and main advantages of QlikView a knowledge base is established for the implementation of proposed methodology. Crucial chapter of this thesis is based on the author's experience gained while implementing QlikView projects. The proposed methodology is based on the description of each phase, its activities, inputs and outputs and its concrete application in a demo environment for the area of receivables in manufacturing company. The key contribution of the author is pointing out potential problems during development or warning about critical parts or providing appropriate recommendations and benefits of the proposed procedures. The designed methodology can serve as a useful guide for self-service projects implemented the QlikView environment.
Klíčová slova: SS BI; QlikView application; QlikView methodology; QlikView; self-service business intelligence

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií