Název práce: Programovací jazyk Swift a jeho zařazení do výuky podle metodiky Architecture First
Autor(ka) práce: Matějka, Martin
Vedoucí práce: Pecinovský, Rudolf
Oponenti práce: Oraný, Vladimír
Hlavní náplní této bakalářské práce je převedení frameworků do programovacího jazyka Swift pro platformu iOS, které se používají v prvních fázích výuky objektového programování v programovacím jazyce Java. V první části jsou vysvětleny základy organizace Swift kódu a některé programovací konstrukce programovacího jazyka Swift. V druhé části práce je analyzována metodika Architecture First, poněvadž tato metodika představuje hlavní myšlenku, proč byly tyto frameworky naprogramovány. Ve třetí části  jsou popsány některé prostředky, které byly použity pro převedení frameworků mezi jednotlivými programovacími jazyky. Při převádění frameworků byla využita verze programovacího jazyka Swift 3.0, která vyšla v září minulého roku. V poslední části práce je prakticky demonstrována funkčnost a funkcionalita frameworků na modelových příkladech, které byly vypracovávány i v rámci kurzu výuky programování v Javě.
Klíčová slova: výuka; framework; programování; UIKit; Java; Swift; Architecture First; iOS
Název práce: The programming language Swift and his inclusion in the methodology of teaching Architecture First
Autor(ka) práce: Matějka, Martin
Vedoucí práce: Pecinovský, Rudolf
Oponenti práce: Oraný, Vladimír
The main topic of this bachelors thesis is transfer of frameworks into the Swift programming language for the iOS platform, which are used in the first phases of teaching of object programming in the Java programming language. The first part are explained basics of organization the Swift code and some programming designs the Swift language. The second part analyses the Architecture First methodology because this methodology is the main idea why these frameworks were programmed. The third part describes some means which were used to transfer the frameworks between the two programming languages. The frameworks were transferred using the version of the Swift programming language 3.0, which was published last year in September. The last part contains a practical demonstration of functionality of the frameworks on model examples which were developed also during the course of programming in Java.
Klíčová slova: framework; Java; programming; Architecture First; Swift; UIKit; curriculum; iOS

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií

Datum zadání práce: 2. 2. 2016
Datum podání práce: 3. 5. 2017
Datum obhajoby: 2017

Soubory budou k dispozici až po obhajobě práce.