Toxic leadership a jeho vliv na pracovní vztahy

Název práce: Toxic leadership a jeho vliv na pracovní vztahy
Autor(ka) práce: Frolova, Izabella
Vedoucí práce: Dvořáková, Zuzana
Oponenti práce: Vávra, Radovan
Tato diplomová práce se zabývá hodnocením pracovního prostředí v jedné mezinárodní firmě prodávající palivové karty a provádějící mýtné registrace. Cílem práce je zpracování teoretických východisek a hodnocení vlivu toxického lídra na stav pracovní morálky a rotaci zaměstnanců v konkretním podníku. Práce se skládá z teoretické a praktické části. Nejprve se zabývá teoretickými východisky daného tématu, jako pojem toxického člověkaa toxického prostředí, zdravotní předpoklady pro toxické jednání ze strany jednotlivce, různé druhy toxického chování. Tato východiska jsou nezbytným prvkem pro tvorbu praktické části. Prostřednictvímpozorování a nestrukturovaných hovorů se zaměstnanci podníku bylo identifikováno toxické chování u regionálního manažera na jedné pobočce. Na základě dotazníkových šetření, rozhovorů a pozorování byl analyzovan vliv toxického chování na pracovní náladu a rotaci zaměstnanců v rámci zkoumané pobočky. Výsledkem jsou praktická doporučení, jak zvládnout toxickou situaci.
Klíčová slova: rotace zaměstnanců; toxický lídr; toxické prostředí ; pracovní atmosféra
Název práce: Toxiс leаdership аnd its influenсe on lаbour relаtionship
Autor(ka) práce: Frolova, Izabella
Vedoucí práce: Dvořáková, Zuzana
Oponenti práce: Vávra, Radovan
This thesis is focused on an analysis of the working atmosphere in one international company which is producing and distributing fuel cards and registering trucks to different European toll systems. The aim is to analyze the influence of a toxic person on the people around him/ her and the working atmosphere in general. This thesis consists of two parts: theoretical and practical. The first part deals with the theoretical basis of the topic including toxic leadership in general, toxic working place, health reasons for such destructive behavior, different types of toxic behavior, and the influence of a toxic person on people around him/her. These points form the basis of the practical aspect of the thesis which focuses on a case study of toxic leadership behavior in the fuel cards company mentioned above. I conclude that a toxic leader can have a profound impact on the workplace environment, in particular employee rotation.
Klíčová slova: toxic atmosphere; Toxic leadership; labour conditions; employers rotation

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra personalistiky