Zdanění příjmů ze závislé činnosti v České republice a v Německu

Název práce: Zdanění příjmů ze závislé činnosti v České republice a v Německu
Autor(ka) práce: Malá, Hana
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Vančurová, Alena
Cílem této diplomové práce je porovnání zdanění příjmů ze závislé činnosti v České republice a v Německu. Teoretická část práce je zaměřena na popis zdanění příjmů ze zaměstnání u sledovaných zemí včetně vysvětlení systému sociálního pojištění u obou států.Empirická část diplomové práce se zabývá porovnáním daňové zátěže příjmů ze zaměstnání u různých příjmových a typových poplatníku s použitím vhodně zvolených ukazatelů, jimiž jsou například efektivní daňová sazba. V závěrečné části práce jsou komparovány hodnoty ukazatelů redistribuce, a to intervalové a globální progresivity (Lorenzova křivka, Giniho koeficient).
Klíčová slova: Lorenzova křivka; globální progresivita; efektivní daňová sazba; sociální pojištěnÍ; intervalová progresivita; Musgrave-Thin index; Giniho koeficient; zdanění zaměstnanců v České republice; zdanění zaměstnanců v Německu
Název práce: Taxation of income from employment in the Czech Republic and in Germany
Autor(ka) práce: Malá, Hana
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Vančurová, Alena
The purpose of this master thesis is comparing the taxation of income of employees in the Czech Republic and Germany. The theoretical part is focused on describing the taxation of income of employees in both analyzed states. This part also includes an explanation of the social insurance system in both countries. The empirical part of thesis oncentrates on a comparison between the tax burden of Czech and German employees among various income groups and various taxpayer. The tax burden is then compared with the effective tax rate. The final section of this thesis compares values of redistribution indicators, such as indicators of interval and global progressivity (Lorenz curve, Gini coefficient.
Klíčová slova: Gini coefficient; Lorenz Curve; global progressivity; interval progressivity; effective tax rate; social insurance; taxation of employees in Germany; Musgrave-Thin index; taxation of employees in the Czech Republic

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví