Financování válečných výdajů Spojených států amerických za druhé světové války

Název práce: Financování válečných výdajů Spojených států amerických za druhé světové války
Autor(ka) práce: Jurák, Marek
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Chalupecký, Petr
Bakalářská práce pojednává o financování válečných výdajů Spojených států amerických během druhé světové války. Práce začíná teoretickým úvodem do fiskální politiky, která je hojně obsažena v celé práci. Následuje stručné představení hospodářského vývoje od prosperujících dvacátých let ukončených Velkou hospodářskou krizí, kterou se následně snažil vyřešit New Deal. Druhá část práce už se věnuje konkrétnímu fungování válečné ekonomiky a představuje nástroje, kterými vláda hospodářství ovlivňuje a financuje. Cílem práce je zhodnotit jednotlivé způsoby financování, které federální vláda využila. Předmětem analýzy je zejména financování pomocí zdanění, které probíhalo ve velké míře a tvořilo velkou, avšak ne většinovou položku válečného financování. Výsledky práce naznačují, že většina válečných výdajů byla financována dluhově, především půjčkami od veřejnosti, která nakupovala válečné dluhopisy.
Klíčová slova: Spojené státy americké; rozpočtové příjmy; válečná ekonomika; fiskální politika; druhá světová válka; zdanění; rozpočtové výdaje
Název práce: Defense expenditures financing of the United States of America during World War II
Autor(ka) práce: Jurák, Marek
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Chalupecký, Petr
This bachelor thesis focuses on the financing of war expenditures of the United States of America during Second World War. Thesis starts with a theoretical introduction to fiscal policy which is widely contained throughout the whole thesis. Followed with brief introduction to the economic history of the USA. Beginning with the Roaring Twenties ended by the Great Depression followed with politics of New Deal. The second part introduces the principles of war economy and the instruments which goverment use to affect and finance the economy. Goals of this thesis are to analyze these instruments and find out to what extent were used. The subject of analysis is especially funding through taxation which took a large part of the war financing, but not the majority. Results of this paper indicate that the most of the defense expenditures were financed through debt, mostly by borrowing from the public through purchased war bonds.
Klíčová slova: United States of America; federal budget outlays; federal budget receipts; taxation; fiscal policy; Second World War; war economy

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta