Využitelnost informací z účetnictví při kontrolách typu 3E

Autor(ka) práce: Šimek, Martin
Vedoucí práce: Svoboda, Michal
Oponenti práce: Zouhar, Tomáš
Předmětem diplomové práce je využití informací z účetnictví při kontrolách typu 3E (anglická zkratka pro hospodárnost, efektivnost a účelnost) u čerpání dotací se zaměřením na čerpání peněžních prostředků z fondů Evropské unie. Práce se zabývá možnostmi čerpání dotací z EU obecně prostřednictvím tzv. ESI (zkratka pro evropské strukturální a investiční fondy) fondů a dále pak tím, jak Česká republika naplňuje regionální politiku EU včetně samotného systému žádání o dotaci v České republice. Poměrně rozsáhlou část diplomové práce tvoří systém kontroly čerpání dotací z EU v České republice a v návaznosti na tuto část je obecně popsán princip 3E. Pro účely kontroly čerpání dotací je jako zdroj vstupních informací využíván tzv. monitor státní pokladny, což je výsledek zavedené reformy účetnictví státu. Tomuto tématu se věnuje další kapitola zaměřující se na požadavky v oblasti účetnictví kladené vybraným účetním jednotkám včetně využití informací z účetních závěrek zveřejněných v monitoru státní pokladny, tedy subjektům veřejného sektoru a je formulována hypotéza pro zjištění podrobnosti a využitelnosti těchto informaci pro provedení kontroly typu 3E u čerpání dotací. Výsledkem bylo vyvrácení hypotézy, že data z účetních závěrek vybraných účetních jednotek jsou využitelná při kontrole typu 3E u dotací z EU a snaha o vlastní návrh struktury účetních výkazů.
Klíčová slova: princip 3E; systém čerpání dotací; reforma účetnictví státu; účetní závěrka; monitor státní pokladny; kontrola čerpání dotací
Název práce: Usability of accounting information during controls of type 3E
Autor(ka) práce: Šimek, Martin
Vedoucí práce: Svoboda, Michal
Oponenti práce: Zouhar, Tomáš
The subject of the thesis is using information from the accountancy during controls 3E type (stands for economy, efficiency and effectiveness) by the subsidies aimed at subsidies from European Union funds. Thesis deals with the possibilities of subsidies from the EU through the. ESI (acronym for European structural and investment funds) funds and then how the Czech Republic fulfills the EU regional policy, including the system of applying for subsidies in the Czech Republic. A relatively large part of the thesis consists of the control system of subsidies from EU in the Czech Republic and in connection with this is generally described the principle 3E. For control purposes is as a source of input data used monitor of the state treasury as a result of state accounting reform. This topic is covered in the next chapter, focusing on requirements in accounting for selected accounting units, including the using of information from financial statements published in the monitor of state treasury, is public sector entities and in this chapter is also formulated a hypothesis to determine the details and the useability of this information for control type 3E by the subsidies. The result was a disproving of the hypothesis that the data from the financial statements of the selected accounting units are useful in controlling type 3E and then efforts to custom design the structure of financial statements.
Klíčová slova: financial statements; state accounting reform; monitor of the state treasury; control of subsidies; system of subsidies; principle 3E

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 13. 3. 2016