Analýza výnosnosti, rizikovosti a specifik hedgeových fondů

Název práce: Analýza výnosnosti, rizikovosti a specifik hedgeových fondů
Autor(ka) práce: Chalupa, Martin
Vedoucí práce: Veselá, Jitka
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
Cílem této diplomové práce je analýza specifických charakteristik hedgeových fondů s primárním zaměřením na výnosnost a rizikovost tohoto odvětví, jež od začátku nového tisíciletí zaznamenalo výrazný nárůst hodnoty aktiv pod správou. Práce poskytuje reálný pohled na celé odvětví, které je v očích veřejnosti vnímáno jako značně rizikové. Proto byla provedena analýza rizikovosti a výnosnosti hedgeových fondů jak v komparaci s jinými třídami aktiv, tak také typově mezi sebou. V první kapitole diskutuji specifika hedgeových fondů, díky kterým se liší od běžných fondů kolektivního investování. Zmínil jsem se v krátkosti o vývoji celého odvětví, který jsem podpořil jak graficky tak číselně. Druhá kapitola je zaměřena na vývoj a současný stav regulace hedgeových fondů jak na americkém trhu, tak na evropském kontinentu. Poslední kapitola je věnována samotné analýze výnosnosti a rizikovosti hedgeových fondů, jejímž výstupem je typově ideální hedgeový fond pro potenciálního investora.
Klíčová slova: Regulace hedgeových fondů; Hedgeový fond; Výnos a riziko hedgeových fondů
Název práce: Analysis of Profitability, Risk and Specifics of Hedge Funds
Autor(ka) práce: Chalupa, Martin
Vedoucí práce: Veselá, Jitka
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
The goal of this Master's Thesis is to analyze the specific characteristics of the hedge funds with a primary focus on profitability and risk of the industry, which has experienced significant growth of the value of assets under management since the beginning of the new millennium. I want to provide a realistic point of view at the whole industry, which is considered as very risky in the eyes of the public. I want to support this point of view with an analysis of the risks and profitability of hedge funds. The single types of hedge funds are compared to each other and also to other asset classes. The first chapter discusses the specifics of hedge funds, so we can easily understand what differs them from the other collective investment funds. I have briefly described the development of the whole industry, which I have supported with graphical and numerical expression. The second chapter is focused on the development of regulation of hedge funds on the US market and on the European continent. The last chapter is dedicated to the analysis of the profitability and risk of hedge funds. The output of this part is the ideal hedge fund for the potential investor.
Klíčová slova: Hedge Fund; Risk and Return of Hedge Funds; Regulation of Hedge Funds

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví