Anomálie ve vývoji měnového kurzu (v kontextu PPP)

Název práce: Anomálie ve vývoji měnového kurzu (v kontextu PPP)
Autor(ka) práce: Hejzlarová, Anna
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Pour, Jiří
Diplomová práce je zaměřena na popis teorie parity kupní síly a teorie úrokové míry jako základní aspekty pohybů měnových kurzů. Velká část je věnována i problematice rovnovážných měnových kurzů a odchylkám, které způsobují odklon od rovnovážné úrovně. Cílem práce je upozornit na klady a zápory těchto teorií a také na jejich omezení a praktickou aplikaci v dnešním světě. Neúplná platnost, resp. dočasná (v čase se snižující) odchylka od parity kupní síly je analyzována pomocí veřejně dostupných dat, kde byla zkoumána přítomnost odchylek způsobující nesoulad s rovnovážnou hodnotou. Tyto anomálie jsme rozdělili na anomálie ekonomického původu a na anomálie vzniklé netržním (umělým) zásahem. I přes často kritizované nedostatky se teorie parity kupní síly řadí mezi nejoblíbenější a často publikované teorie.
Klíčová slova: ERDI; Odchylky od rovnovážného kurzu; Parita kupní síly; Modely rovnovážného měnového kurzu; Mzdové jednotkové náklady
Název práce: Anomalies in the development of the exchange rate (In the context of PPP)
Autor(ka) práce: Hejzlarová, Anna
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Pour, Jiří
This thesis is focused on the description of the purchasing power parity theory and the theory of the interest rate as the fundamental aspects of exchange rate movements. A large part is devoted to the problems of equilibrium exchange rates and associated anomalies that these equilibrium rates are largely affected. The aim is to highlight the pros and cons of these theories and their practical use in nowadays world. Incomplete validity of purchasing power parity is analyzed by using available data which also leads to examine the presence of deviation from the equilibirum value. These anomalies are divided into economic origin anomalies and anomalies arising from non-market intervention. Despite the frequent critism the theory of purchasing power parity is still the most popular and frequently published theory.
Klíčová slova: Unit Labour Costs; Exchange rates; Purchasing Power Parity; ERDI

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky