Název práce: Péče řádného hospodáře členů statutárních orgánů kapitálových obchodních společností a její vazba na interní compliance programy
Autor(ka) práce: Andreisová, Lucie
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Dědič, Jan
Oponenti práce: Boháček, Martin; Lasák, Jan
Účelem předkládané disertační práce je poskytnout čtenářům podrobný a ucelený pohled na institut péče řádného hospodáře, pravidlo podnikatelského úsudku a rovněž související civilní a zčásti i deliktní odpovědnost členů (nejen) statutárních orgánů kapitálových společností, a v tomto ohledu rovněž detailně představit či vhodněji spíše nabídnout interní (souladný) program compliance podnikatele právnické osoby (obchodní korporace) jako jeden z hlavních nástrojů dobrého a účinného řízení a správy obchodních korporací. Hlavním cílem této práce je tak zejména, nikoli výlučně, ověřit či vyvrátit hypotézu, zda a případně v jaké konkrétní podobě je možné považovat vnitřní compliance (souladný) program daného podnikatele (obchodní korporace) za institut napomáhající k naplnění jednotlivých podmínek a konkrétních (dílčích) požadavků (složek) povinnosti člena statutárního orgánu kapitálové společnosti jednat při výkonu předmětné funkce s péčí řádného hospodáře. S existencí vnitřních (souladných) programů compliance se totiž dnes lze poměrně běžně setkat na trzích tzv. zvláštně regulovaných a rovněž u obchodních korporací, jejichž vlastnická struktura přesahuje hranice českého státu (typicky britské či americké obchodní korporace). Jak je tomu však v případě velmi širokého středního pásma českých obchodních korporací, tj. zejména menších či středních společností kapitálových? Měly by tyto citované vnitřní compliance (souladné) programy implementovat? A pokud ano, z jakého titulu a s jakým přínosem?
Klíčová slova: Podnikatelská etika; Obchodní vedení; Kapitálová společnost; Akciová společnost; Společnost s ručením omezeným; Péče řádného hospodáře; Povinnost loajality; Vertikální delegace; Kontrola; Compliance program; Analýza a řízení rizik; Compliance riziko; Etický kodex; Obchodní korporace; Pravidlo podnikatelského úsudku
Název práce: Duty od Care of Members of Statutory Bodies in Capital Business Companies and its Relation to Internal Compliance Programs
Autor(ka) práce: Andreisová, Lucie
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Dědič, Jan
Oponenti práce: Boháček, Martin; Lasák, Jan
The purpose of this dissertation is to provide its readers with a detailed and comprehensive look at the institute of duty of care, business judgment rule and related civil and partly also criminal liability of members of (not only) statutory bodies of capital business companies, and in this respect also to introduce an internal compliance program as one of the main instruments of good and effective corporate governance. The main objective of this dissertation is therefore to verify or refute the hypothesis whether, and if so in what particular form, can an internal compliance program be seen as an institute helping members of statutory bodies of capital business companies in fulfilling specific requirements and obligations of their duty to carry out the statutory function with due (managerial) care. The existence (implementation) of an internal compliance program is quite commonly connected with so called regulated markets and also with individual business corporations whose ownership structure extends the boundaries of the Czech Republic (typically British or American business corporations seated in the Czech Republic). But what about a wide neutral zone of Czech business corporations, i.e. especially small and medium-sized capital business companies? Shall these implement an internal compliance program as well? And, if so, on what grounds and with what benefits?
Klíčová slova: Capital Company; Business Ethics; Internal Control; Compliance Program; Ethical Code; Business Judgment Rule; Management; Joint Stock Company; Limited Liability Company; Duty of Care; Duty of Loyalty; Risk Assessment; Compliance Risk; Business Corporation; Vertical Delegation

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.