Využití frameworků Redux a React při vývoji webových aplikací

Autor(ka) práce: Kolínek, David
Vedoucí práce: Stanovská, Iva
Oponenti práce: Pavlíček, Luboš
MVC architektura je jedna z nejznámějších a nejpoužívanějších architektur pro vývoj aplikací, a to jak internetových, tak i desktopových. S příchodem nových technologií se ovšem objevila nová architektura Flux, která programátorům umožnila pracovat ještě rychleji a pohodlněji. Obsahem této práce je vysvětlit výhody a způsoby používání frameworku Redux, který je na této architektuře založen. Pro kompletní vytvoření webové aplikace je ovšem ještě nutné zajistit vytvoření uživatelského rozhraní. Existuje možnost UI napsat bez pomoci knihoven v čistém JavaScriptu, ale je to výrazně pracnější. V této práci je použita knihovna React, jakožto momentálně nejžádanější knihovna pro tvorbu webových aplikací. Zatímco teoretická část obsahuje popis jednotlivých knihoven a nejlepších praktik a standardů pro jejich použití, praktická část je zaměřena na vytvoření aplikace pro správu elektronických daňových dokladů. Tvorba aplikace je detailně popsána tak, aby si čtenář mohl udělat představu o tom, jak přistoupit k vývoji webové aplikace a co všechno to obnáší.
Název práce: Využití frameworků Redux a React při vývoji webových aplikací
Autor(ka) práce: Kolínek, David
Vedoucí práce: Stanovská, Iva
Oponenti práce: Pavlíček, Luboš
MVC architecture is one of the most known and used architecture for application development, for both web and desktop based application. New architecture evolved though thanks to the fast-growing industry and it brings new practices that are much more convenient to use. The main goal of this theses is to describe how Redux library, which is based on this new architecture, is used for application development. Redux is only a state management library, another library is needed for creating the user interface. It is possible to create the user interface from the scratch but it takes a lot of time and it is difficult to scale. React library is possibly the most favorite library for creating UI and it works well together with Redux. For these reasons, React was selected as the UI library that will be used in this thesis. While theoretical part of this thesis is focused on describing principles Redux and React libraries are based upon and the best practices for using these libraries, practical part is focused on using the theoretical knowledge in the real world, demonstrated on the web application for invoicing. Development of the invoicing system is described in a way that demonstrates to the reader how to approach web application development, what does it contain and where to start.

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií