Skupiny podniků v Japonsku: charakteristika a styl řízení

Název práce: Skupiny podniků v Japonsku: charakteristika a styl řízení
Autor(ka) práce: Matoušková, Adéla
Vedoucí práce: Stuchlíková, Zuzana
Oponenti práce: Neumann, Pavel
Tato diplomová práce charakterizuje organizační uspořádání skupin podniků v Japonsku ve 20. a 21. století. Na japonská specifika je nahlíženo optikou organizační teorie, jejíž základní terminologie a poznatky jsou shrnuty v první kapitole. Důraz je kladen na popis typicky japonských organizačních forem, které se v průběhu sledovaného období prosadily, a to především na zaibacu a keirecu. Součástí práce je autorská analýza skupiny podniků Toyota, která je obvykle odbornou veřejností považována za vertikální keirecu, jehož části spadají do různých skupin horizontálního keirecu. V závěru autorka polemizuje o relevanci keirecu v novém tisíciletí.
Klíčová slova: organizační teorie; organizační struktura; síť; koncern; keirecu; skupiny podniků; zaibacu; Toyota; Japonsko
Název práce: Business Groups in Japan: Characteristics and Management
Autor(ka) práce: Matoušková, Adéla
Vedoucí práce: Stuchlíková, Zuzana
Oponenti práce: Neumann, Pavel
This thesis characterises organizational structure of business groups in Japan in the 21st and 22nd century. Research is conducted on the basis of organizational theory, which is introduced in the first chapter. Typical organizational structures prevalent in Japan during the period in question, principally keiretsu and zaibatsu are emphasised. Author consequently analyses Toyota business group, which is commonly described by the pundits as vertical keiretsu belonging at the same time to different horizontal keiretsu groups. The relevance of keiretsu in the new millennium is discussed in the conclusion of the diploma thesis.
Klíčová slova: Toyota; organizational theory; organizational structure; network; holding; business groups; Japan; zaibatsu; keiretsu

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů