Zahraniční politika Ronalda Reagana

Název práce: Zahraničná politika Ronalda Reagana
Jazyk práce: Slovensky
Fenomén studenej vojny patrí medzi tie najdiskutovanejšie nielen medzi odborníkmi na medzinárodné vzťahy, ale aj v rámci širokej verejnosti, a to aj napriek tomu, že je to už takmer 30 rokov čo táto etapa dejín skončila. A práve jej koniec a konkrétne to, kto mal na ňom najväčšiu zásluhu, predstavuje veľmi diskutovanú a relatívne kontroverznú otázku v rámci celého diskurzu o studenej vojne. Existujú dva základné prúdy, pričom podľa jedného z nich sa naviac o koniec studenej vojny zaslúžil Generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov svojou reformnou politikou. Druhá skupina vidí ako najdôležitejší faktor konca studenej vojny amerického prezidenta Ronalda Reagana a jeho nekompromisnú zahraničnú politiku. Cieľom tejto diplomovej práce je preto prostredníctvom využitia metódy analýzy posúdiť, že do akej miery prispel Ronald Reagan a jeho zahraničná politika ku koncu studenej vojny a potvrdiť tak či vyvrátiť stanovenú hypotézu podľa ktorej tým rozhodujúcim faktorom konca studenej vojny bol Ronald Reagan a jeho zahraničná politika.
Klíčová slova: studená vojna; USA; ZSSR; zahraničná politika; koniec studenej vojny; Ronald Reagan
Název práce: Zahraniční politika Ronalda Reagana
Jazyk práce: Slovensky
Fenomén studené války patří mezi ty nejvíc diskutovanější nejen mezi odborníky pro mezinárodní vztahy, ale i v rámci široké veřejnosti, a to navzdory tomu, že je to už téměř 30 let, co tato etapa dějin skončila. A právě její konec a konkrétně to, kdo měl na něm největší zásluhu, představuje velmi diskutovanou a relativně kontroverzní otázku v rámci celého diskurzu o studené válce. Existují dva základní proudy, kde podle jednoho z nich se nejvíce o konec studené války zasloužil Generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Michail Gorbačov svou reformní politikou. Druhá skupina vidí jako nejdůležitější faktor konce studené války amerického prezidenta Ronalda Reagana a jeho nekompromisní zahraniční politiku. Cílem této diplomové práce je proto prostřednictvím využití metody analýzy posoudit, že do jaké míry přispěl Ronald Reagan a jeho zahraniční politika ke konci studené války a potvrdit tak, či vyvrátit stanovenou hypotézu podle které tím rozhodujícím faktorem konce studené války byl Ronald Reagan a jeho zahraniční politika.
Klíčová slova: Ronald Reagan; studená válka; konec studené války; zahraniční politika; USA; SSSR
Název práce: Analysis of Ronald Reagan's foreign policy
Jazyk práce: Slovensky
Even though the Cold War ended almost 30 years ago, it has been one the most discussed phenomenon not only among IR scholars but also within the public. The whole Cold War discourse addresses many controversial question and who ended the Cold War is one of these questions. Basically, there are two schools of thought, one of which gives the credit to General Secretary of the Communist Party of the Soviet Union Mikhail Gorbachev and his reform policies. The second one perceives the US President Ronald Reagan and his unapologetic foreign policy as the most decisive factor in the End of the Cold War. By employing the methodology of analysis, this thesis aims to assess the impact of Ronald Reagan and his foreign policy on the End of the Cold War. This thesis tests the hypothesis that Ronald Reagan and his foreign policy were the most decisive factor in the End of the Cold War.
Klíčová slova: USSR; USA; foreign policy; End of the Cold War; Cold War; Ronald Reagan

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie