Postavení ropy a zemního plynu v exportu Norska

Název práce: Postavení ropy a zemního plynu v exportu Norska
Autor(ka) práce: Satková, Zuzana
Vedoucí práce: Gullová, Soňa
Oponenti práce: Drozen, František
Práce analyzuje význam ropy a zemního plynu ve vývozu Norska a pro norskou ekonomiku jako takovou. Definuje ropný trh, trh se zemním plynem a současnou situaci na energetickém trhu Evropské unie. Zabývá se těžbou ropy a zemního plynu na norském území, norskou organizací a legislativou spojenou s těžbou, energetickou spotřebou Norska, vývozem obou surovin ze země a také hodnotí bilanci zahraničního obchodu Norska. Součástí práce je analýza vývoje energetického trhu se zaměřením na spotřebu a cenu ropy a zemmního plynu, dále pak jsou zohledněna ekologická opatření a energetická účinnost. Na základě těchto aspektů vytváří práce odhad budoucnosti norské ekonomiky.
Klíčová slova: Vývoz; Země bohaté na nerostné suroviny; Norsko; Ropa; Zemní plyn
Název práce: The role of oil and natural gas in the exports of Norway
Autor(ka) práce: Satková, Zuzana
Vedoucí práce: Gullová, Soňa
Oponenti práce: Drozen, František
This thesis analysis the importance of oil and natural gas in the exports of Norway and in its economy as a whole. It defines the oil market, the natural gas market and the current energy situation in the European Union. It deals with the oil and gas drilling on the Norwegian territory, the organization and legislative background of these activities, the energy consumption in Norway, country's exports of both commodities and it also mentions the Norwegian trade balance. A part of the thesis is an analysis of the development of the global energy market with the focus on consumption and prices of both oil and natural gas. Furthermore, ecological restrictions and the energy efficiency is discussed. On the basis of these arguments are made assumptions regarding the future of the Norwegian economy.
Klíčová slova: Resource rich countries ; Norway; Oil; Export; Natural gas

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod