Pilotní implementace Business Intelligence v obchodní firmě

Autor(ka) práce: Savka, Ján
Vedoucí práce: Novotný, Ota
Oponenti práce: Matějka, Martin
Práce se zabývá implementací Business Intelligence v malé obchodní firmě. Cílem práce je navrhnout pilotní řešení Business Intelligence pro podporu řízení ve společnosti Lintea, s. r. o. Firma působí na slovenském trhu se spodním prádlem a doplňky od roku 2004. Měření výkonnosti ve společnosti není efektivně podporováno. Přínosem práce je zvýšení úrovně řízení ve společnosti Lintea, s. r. o., díky poskytnutí dosud nedostupných, nebo velice obtížně získatelných informací ve vhodné formě. Navržené řešení významně usnadňuje, urychluje a zkvalitňuje řídící a rozhodovací procesy ve společnosti. Práce je členěna do dvou částí: teoretické a praktické. Teoretická část se ve dvou kapitolách věnuje řízení výkonnosti jako širšímu východisku pro uplatnění Business Intelligence v podniku, představuje metodu Balanced Scorecard, definuje BI, vysvětluje jeho principy, komponenty a popisuje základní analytickou metodu dimenzionálního modelování, která je použita v praktické části. V závěru teoretické části je popsán aktuální stav na trhu s BI. V praktické části je nejdříve představena společnost, popsán její současný stav a navržena soustava ukazatelů pomocí metody Balanced Scorecard. Druhá kapitola praktické části obsahuje samotný návrh celého Business Intelligence řešení. Jednotlivé kroky návrhu jsou obsahem podkapitol a jsou to: analýza předpokladů a požadavků, analýza datových zdrojů, dimenzionální modelování, návrh datových pump, návrh multidimenzionálních struktur a nakonec návrh prezentační vrstvy.
Klíčová slova: OLAP; maloobchod; klíčové indikátory výkonnosti; balanced scorecard; dimenzionální modelování; business intelligence; řízení výkonnosti
Název práce: Pilot implementation of Business Intelligence in a retail company
Autor(ka) práce: Savka, Ján
Vedoucí práce: Novotný, Ota
Oponenti práce: Matějka, Martin
The thesis focuses on implementation of Business Intelligence in a small retail company. The aim of the thesis is to design a pilot Business Intelligence solution to support management activities in Lintea, s. r. o. The company is part of Slovak lingerie and underwear retail market since 2004. Business performance measurement is not effectively supported in the company. Rise in the quality level of management activities is the main benefit of the proposed implementation which is achieved by delivering previously inaccessible or laboriously accessible information in an appropriate form. Proposed solution substantially simplifies, accelerates and improves management and decision making activities in the company. Thesis has two parts: theoretical and practical. Theoretical part has two chapters devoted to performance management and BI. Chapter about performance management presents wider aspects of using BI in companies and introduces the Balanced Scorecard method. Chapter about Business Intelligence defines BI, explains its principles, components and basic analytic method of BI - the dimensional modelling which is then applied in the practical part. The theoretical part ends with the description of current situation in the BI market. The practical part starts with the introduction of the company Lintea, s. r. o. followed by the description of its current state and proposal of the business performance measures based on the Balanced Scorecard method. Second chapter of the practical part contains the proposed Business Intelligence solution itself. Individual steps of the Business Intelligence design process are: analysis of prerequisites and requirements, analysis of data sources, dimensional modelling, ETL design, multidimensional data structures design and finally presentation layer design.
Klíčová slova: retail; business intelligence; balanced scorecard; dimensional modelling; OLAP; key performance indicators; performance management

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Podniková informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky