Inovace procesu návrhu a řešení informačních systémů pro malé podniky

Název práce: Inovace procesu návrhu a řešení informačních systémů pro malé podniky
Autor(ka) práce: Immerová, Kristýna
Vedoucí práce: Basl, Josef
Oponenti práce: Fortinová, Jana
Tato práce se zabývá procesem návrhu a řešení informačních systémů v malých podnicích a faktory, jež tento proces ovlivňují. Průběh procesu prováděného konkrétní firmou je nejdříve zmapován a následně analyzován pomocí případových studií reálných projektů touto firmou realizovaných. Tato analýza poukazuje na častý výskyt odchylek projektů od zmapovaného procesu a to zejména v analytické části procesu a zásadní vliv rozdílných psychologicko-sociologických charakteristik klienta či jeho zástupců na průběh projektu. Na základě těchto zjištění jsou navrženy inovační změny procesu. První změnou je úprava analytické části procesu tak, aby zahrnovala sběr informací o charakteristikách klienta, a zároveň byla více flexibilní vzhledem k povaze a rozsahu projektu. Druhou je kategorizace klienta na základě zjištěných charakteristik a posouzení těchto charakteristik jakožto mož-ných rizik projektu. Poslední změnou je přijetí agilního přístupu k procesu, který umožní vyšší flexibilitu procesu vzhledem k potřebám konkrétních klientů a vyšší kvalitu výstupů.
Klíčová slova: malý podnik; implementace IS; řešení IS; proces návrhu IS; informační systémy; inovace; projektové řízení
Název práce: Innovation of the process of design and solution of information systems for small businesses
Autor(ka) práce: Immerová, Kristýna
Vedoucí práce: Basl, Josef
Oponenti práce: Fortinová, Jana
This paper is focused on the process of design and implementation of information systems in small businesses and factors that influence this process. The course of the process per-formed by selected company is first mapped and subsequently analysed by means of case studies of real projects implemented by the company. This analysis points to the frequent occurrence of variances of the projects with the mapped process, especially in the analytical part of the process, and major impact of different psychological and sociological char-acteristics of the client or its representatives on the progress of the project. Based on these findings innovative process changes are suggested. The first change is modification of the analytical process to include acquisition of information on the characteristics of the client and to be more adaptable to the nature and scope of the project. The second is categoriza-tion of the client based on the identified characteristics and assessment of these characteris-tics as potential risks of the project. The last change is the adoption of agile approach to the process, allowing greater process flexibility with respect to the needs of specific clients and higher quality outputs.
Klíčová slova: innovation; project management; IS implementation; IS solutions; IS design; information systems; small business

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií