Analýza využití 3D tisku v domácnostech

Autor(ka) práce: Ureš, Miloslav
Vedoucí práce: Basl, Josef
Oponenti práce: Fortinová, Jana
Diplomová práce Analýza využití 3D tisku v domácnostech se zabývá aktuálním tématem 3D tiskáren a zkoumá způsoby jejich používání v domácnostech v České republi-ce. Hlavním cílem je analyzovat využití 3D tisku v domácnostech. To znamená zjistit, proč a jak často 3D tiskárny jejich majitelé, resp. domácnosti, vlastníci 3D tiskárny, tyto stroje využívají. Dále pak prozkoumat celou škálu dalších faktorů souvisejících s vlastnictvím 3D tiskárny, jako jsou četnost použití, spokojenost se strojem, množství vlastněných tiskáren atd. Na základě dané analýzy, pro kterou byla data sesbírána metodou dotazníkového šetření a později vyhodnocena pomocí hypotéz a komparace s jiným obdobným průzku-mem, jsou sestavena kritéria pro výběr 3D tiskárny. Výstupy z analýzy mohou sloužit zájemcům zvažujícím pořízení této technologie. Výzkum provedený v této práci může být přínosem pro budoucí analýzy tohoto trhu nebo pro vynálezce 3D tiskáren, kteří uvažují o stanovení nabídky pro český trh.
Klíčová slova: 3D tisk; RepRap; domácnosti; open source; dotazníkové šetření
Název práce: The Analysis of 3D printing use in households
Autor(ka) práce: Ureš, Miloslav
Vedoucí práce: Basl, Josef
Oponenti práce: Fortinová, Jana
The diploma thesis called The Analysis of 3D printing use in households is dealing with the current topic of 3D printers and examines the ways of their use in households in the Czech Republic. The main objective is to analyze the use of 3D printing in households. This means to find out why and how often the owners of 3D printers use them in their households. Also, to find out the whole range of other factors related to the ownership of 3D printers such as frequency usage, machine satisfaction, number of owned printers, etc. Based on the analysis for which the data was collected by the questionnaire survey method and later evaluated using hypotheses and comparisons with another similar survey, criteria for 3D printer selection are compiled. These recommendations serve to those who are interested in acquiring this technology. Research conducted in this thesis may be beneficial for future analyzes of this market, or for inventors of 3D printers who are considering to launch their 3D printers on the Czech market.
Klíčová slova: 3D printing; Households; open source; RepRap; survey

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií