Vývoj moderních webových aplikací

Název práce: Vývoj moderních webových aplikací
Autor(ka) práce: Nezdara, Vojtěch
Vedoucí práce: Buchalcevová, Alena
Oponenti práce: Ženíšek, Jan
Vývoj webových aplikací se za posledních několik let razantně změnil. Tato práce je zaměřena na změnu postupů ve vývoji webových aplikací a technologie s nimi spojenými. Hlavním cílem je popsat aktuální stav vývoje webových aplikací a vytvoření moderní aplikace. Dílčími cíli je popsání historického vývoje technologií pro webové aplikace, porovnání vhodnosti dříve běžných technologií pro moderní web a představení technologií nových, včetně jejich použití. V teoretické části je popsán historický vývoj webových aplikací, technologií pro uživatelská rozhraní a technologií pro serverovou část webových aplikací. Větší důraz je věnován uživatelským rozhraním, jelikož jejich změna je markantnější než u serverové části. Praktická část obsahuje realizaci moderní webové aplikace pro systém METES. Aplikace je vytvořena pomocí JavaScriptové knihovny React a PHP frameworku Laravel. Důraz je kladen na vysvětlení jednotlivých principů moderního vývoje webových aplikací, popsání použitých technologií a jejich integraci. Zdrojový kód vytvořené aplikace je volně dostupný ve veřejném repositáři a je možné ho využít jako základ pro nový projekt.
Název práce: Modern Web Application Development
Autor(ka) práce: Nezdara, Vojtěch
Vedoucí práce: Buchalcevová, Alena
Oponenti práce: Ženíšek, Jan
The design of web applications has significantly developed in the recent years. This work focuses on the changes in procedures in the development of web applications and related technologies. The main goal was to describe the contemporary state of art of the development of web applications and the attainment of modernity. Constituent parts of this work describe the historical development of technologies for web applications, a comparison of suitability of previously common technologies for a modern web, and the introduction of new technologies including their use. The theoretical part of this thesis describes the historical development of web applications, technologies for user interface usable on web, and technologies for the server side of web applications. Greater emphasis was given to the user interface since their alteration is more noticeable than the server section. In practical part of this thesis, the modern web application for METES system is developed. The application is developed using a React JavaScript library and a Laravel PHP framework. An emphasis was given to the explanation of individual principles of modern development of web applications, a description of the used technologies and their integration. The source code of a designed application is freely available in the public depository and is available to be used for a basis of a new project.

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií